Czy rekonstrukcja rządu ma wpływ na kurs złotego?

2

Rok 2018 zaczął się dobrze dla polskiej waluty. Złoty się umacniał. Kształt rekonstrukcji Rady Ministrów wskazuje, że priorytetem rządu będzie gospodarka, a jednocześnie możliwa jest poprawa relacji z UE. Czy rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego będzie miała wpływ na kurs złotego?

– Dla takich rynków jak złoty, czynniki polityczne zwykle pozostają obojętne, o ile nie są to ekstremalne zmiany, mogące zrazić na przykład inwestorów zagranicznych – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Na kurs złotego w najbliższym czasie mogą mieć istotny wpływ dwie tendencje: wzmacnianie się dolara i kurs akcji na światowych rynkach, bo w lutym minie 9 lat, gdy trwa hossa. Choć dobre wiadomości dla niemieckiej gospodarki są też dobrymi wiadomościami dla polskiej gospodarki, co wynika przede wszystkim z silnych relacji handlowych, to jednak coraz słabsze euro wobec dolara znalazło przełożenie w dalej spadających notowaniach złotego.

– Kwestie krajowe są co najwyżej drugorzędne – dodaje ekspert.

Czytaj również:  Sytuacja w Rosji powinna bardziej połączyć gospodarkę Polski i krajów nadbałtyckich. To da nam lepszą pozycję w UE
  • M Dziarski

    Zawsze ten dolar w nas uderza, ech, taki los małych gospodarek

  • mar

    sporo o tym xtb pisało, Kwiecień też, że zawsze usd uderza w gosp. wschodzące, do których się zaliczamy