Czy rekonstrukcja rządu ma wpływ na kurs złotego?

2

Rok 2018 zaczął się dobrze dla polskiej waluty. Złoty się umacniał. Kształt rekonstrukcji Rady Ministrów wskazuje, że priorytetem rządu będzie gospodarka, a jednocześnie możliwa jest poprawa relacji z UE. Czy rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego będzie miała wpływ na kurs złotego?

– Dla takich rynków jak złoty, czynniki polityczne zwykle pozostają obojętne, o ile nie są to ekstremalne zmiany, mogące zrazić na przykład inwestorów zagranicznych – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Na kurs złotego w najbliższym czasie mogą mieć istotny wpływ dwie tendencje: wzmacnianie się dolara i kurs akcji na światowych rynkach, bo w lutym minie 9 lat, gdy trwa hossa. Choć dobre wiadomości dla niemieckiej gospodarki są też dobrymi wiadomościami dla polskiej gospodarki, co wynika przede wszystkim z silnych relacji handlowych, to jednak coraz słabsze euro wobec dolara znalazło przełożenie w dalej spadających notowaniach złotego.

– Kwestie krajowe są co najwyżej drugorzędne – dodaje ekspert.

Czytaj również:  Nadchodzi rewolucja w morskim przemyśle. Przyszłością sektora są statki zasilane napędem hybrydowym i wiatrem