Rolnicy wracają do dobrych nastrojów: w I kwartale wyleasingowali najwięcej maszyn i urządzeń

rolnik traktor

Po bardzo słabym 2016 roku, leasing maszyn i urządzeń rolniczych na początku tego roku powrócił na ścieżkę wzrostów. Z danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że w I kwartale br. rolnictwo było branżą, która odnotowała jeden z najwyższych wzrostów na całym rynku leasingu (+22% r/r), a wartość rolniczych inwestycji sfinansowanych poprzez leasing i pożyczki była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń. W opinii ekspertów EFL, rolnicy w 2017 roku i kolejnych latach z uwagi na unijne dotacje będą korzystać przede wszystkim z pożyczek oferowanych przez firmy leasingowe.

Polscy rolnicy, od uruchomienia dotacji unijnych i startu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, masowo modernizowali swoje gospodarstwa. Przy tym aktywnie korzystali ze wsparcia firm leasingowych, które odnotowywały w segmencie agro swoje rekordowe wyniki. Wraz z zakończeniem unijnego wsparcia, rolnicy przystopowali z inwestycjami, co widać było po ubiegłorocznych wynikach naszej branży, jednak już pierwsze tegoroczne wyniki wskazują, że okres zastoju nie trwał długo. Spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach tego roku i kolejnych latach, w których będą wydatkowane fundusze z perspektywy 2014-2020, zostanie pobity kolejny rekord wartości udzielonego finansowania na maszyny i urządzenia rolnicze – mówi Artur Hamerlik, Menedżer ds. Rozwoju Rynku w EFL.

Rolnictwo, w I kwartale br. było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 22%. Wartość inwestycji rolniczych sfinansowanych poprzez leasing i specjalne pożyczki wyniosła aż 833 mln zł i była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń. Takie wyniki wskazują na powrót tendencji wzrostowej w segmencie agro, który zarówno I kwartał ub. r., I połowę ub. r. jak i cały 2016 rok kończył pod kreską.

W ubiegłym roku leasing i programy finansowania fabrycznego…

Ponadrynkowym wzrostem finansowania inwestycji rolniczych (+27% r/r) może pochwalić się EFL, który od stycznia do marca br. wyleasingował aktywa rolnicze o wartości 50 mln zł. – Nasze prognozy dotyczące rynku maszyn rolniczych, z których wynikało, że w 2016 roku będziemy mieć do czynienia ze spadkami, ale już od początku tego roku powrócimy na ścieżkę wzrostów, sprawdziły się. W ubiegłym roku producenci maszyn rolniczych, a w związku z tym również branża leasingowa, zanotowali spadki. EFL był jednym z wyjątków, który wypracował na rynku rolniczym kilkuprocentową dynamikę. Wynika to z faktu, że jesteśmy liderem w finansowaniu maszyn rolniczych za pośrednictwem leasingu, a ubiegłoroczny spadek głównie dotknął rynek finansowania maszyn rolniczych pożyczką – mówi Artur Hamerlik z EFL.

Zainteresowanie ofertą firm leasingowych wynika m.in. z coraz częściej pojawiających się ofertach produktowo-finansowych dedykowanych tylko dla tej branży, a przygotowanych przez leasingodawców. Aktywna współpraca z producentami maszyn rolniczych to jedno z najważniejszych założeń strategii dla segmentu agro w EFL. Firma podobnie jak cała Grupa Credit Agricole jest strategicznym partnerem John Deere, jednym z największych producentów maszyn do uprawy ziemi oraz terenów zielonych, w Polsce. EFL prowadzi również program finansowania fabrycznego Lemken (maszyny do uprawy gleby, siewu i ochrony roślin). Ponadto, eksperci podkreślają, że rośnie popyt na finansowanie używanych maszyn rolniczych. W Kamieniu Śląskim, w dniach 9-11 czerwica 2017 r., odbędzie się po raz kolejny Komis Maszyn Używanych w trakcie Opolagry, który w minionych latach cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

… w 2017 roku pożyczka i dotacje unijne

Eksperci EFL zwracają uwagę, że rolnicy w 2017 roku i kolejnych latach w zdecydowanej większości będą korzystać z pożyczek oferowanych przez firmy leasingowe. Głównym powodem popularności tego instrumentu jest możliwość skorzystania z rolniczych funduszy unijnych obsługiwanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pożyczka wprowadzona przez firmy leasingowe, głównie z myślą o branży rolniczej, jest alternatywnym w stosunku do leasingu sposobem na finansowanie sprzętu. Finansowanie za jej pomocą może pokrywać zakup zarówno nowych jak i używanych sprzętów rolniczych. Aby ubiegać się o dofinansowanie pożyczką, wymagane jest posiadanie przez rolnika podpisanej umowy o dofinansowanie inwestycji z Agencją Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Agencją Rynku Rolnego lub inną jednostką publiczną udzielającą środków unijnych. Struktura pożyczki pozwala na wystawianie faktury bezpośrednio na pożyczkobiorcę, co skutkuje możliwością ubiegania się o jednorazowy zwrot poniesionych kosztów z ARiMR. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę, że pożyczkę cechują m.in. długi okres finansowania, zerowy lub niski wkład własny oraz doradztwo specjalistów z firmy leasingowej. Ważny jest również elastyczny harmonogram spłat zobowiązań.

Pożyczka jest bardzo chętnie wybierana przy zakupie środka trwałego, gdyż pożyczkobiorca od początku jest właścicielem nabytego sprzętu. Ponadto, na taki instrument, ze względów podatkowych, decydują się rolnicy, którzy korzystają z unijnych dotacji i nie są podatnikami podatku VAT. Pamiętajmy jednak o tym, że leasing jest również dostępną formą absorpcji funduszy. Podobnie jak w przypadku pożyczki, jego ogromną zaletą jest niskie zaangażowanie środków własnych w inwestycję oraz długi okres spłaty należności – podkreśla ekspert EFL.