Rosnące niepokoje pracownicze w związku z niższymi płacami

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro
Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro

PŁACE: Wielka Brytania stoi w obliczu „lata niezadowolenia”, ponieważ po ogólnokrajowych strajkach, kolejno nasilają się strajki pracownicze. Sytuację pogarsza fakt, że wzrost płac pozostaje daleko w tyle za dziewięcioprocentową inflacją. Wielka Brytania może być światowym dzieckiem plakatu „stagflacji”, ale USA i kontynent nie pozostają daleko w tyle. W porównaniu z ubiegłym rokiem, liczba dużych amerykańskich przestojów w pracy wzrosła o 30 proc. Jednak dzisiejsze niezadowolenie tylko w niewielkiej części dorównuje temu tego z lat 70-tych (patrz: wykres) i prawdopodobnie będzie trwać krócej. Banki centralne mają przewagę, długoterminowe oczekiwania inflacyjne są dobrze zakotwiczone, a rynki pracy będą się ochładzać. Ale siła robocza się zmieniła, a to stwarza możliwości inwestycyjne.

STRAJKI: Pomyślmy o latach 70., kiedy liczba strajków była 20 razy większa niż obecnie w USA i Wielkiej Brytanii. Spadek ten odzwierciedla obecnie spadek liczby członków związków zawodowych: do 10 proc. w USA i 23 proc. w Wielkiej Brytanii (obecnie skoncentrowanych w stosunku 4:1 w sektorze publicznym). Ponadto, powiększa się spektrum elastycznych form pracy. Na przykład, 27 proc. pracowników w Wielkiej Brytanii pracuje obecnie na czas określony, 13 proc. jest samozatrudnionych, a 6 proc. ma drugą pracę. Ponadto, wyższa i dłużej trwająca inflacja w latach 70. była bardziej chroniczna i trwała niż obecnie.

IMPLIKACJE: Rynek pracy uległ zmianom, a zjawisko to przyspieszyła niedawna pandemia. Jesteśmy świadkami zmian strukturalnych w kierunku pracy zdalnej, które napędzają popyt na rozwiązania w zakresie chmury, wideokonferencji i integracji pracowników. [Zobacz @RemoteWork]. Wraz z rozwojem freelancingu, pojawiły się również nowe modele biznesowe – od ridesharing’u po dostawy. [Zobacz @GigEconomy]. W międzyczasie, osłabiona demografia i rosnące płace stały się strukturalnym bodźcem dla automatyzacji i robotyki. [Patrz @5GRevolution]. To wszystko pomogło utrzymać marże zysku firm na poziomie bliskim historycznych rekordów.PŁACE: Wielka Brytania stoi w obliczu "lata niezadowolenia", ponieważ po ogólnokrajowych strajkach, kolejno nasilają się strajki pracownicze. Sytuację pogarsza fakt, że wzrost płac pozostaje daleko w tyle za dziewięcioprocentową inflacją. Wielka Brytania może być światowym dzieckiem plakatu "stagflacji", ale USA i kontynent nie pozostają daleko w tyle. W porównaniu z ubiegłym rokiem, liczba dużych amerykańskich przestojów w pracy wzrosła o 30 proc. Jednak dzisiejsze niezadowolenie tylko w niewielkiej części dorównuje temu tego z lat 70-tych (patrz: wykres) i prawdopodobnie będzie trwać krócej. Banki centralne mają przewagę, długoterminowe oczekiwania inflacyjne są dobrze zakotwiczone, a rynki pracy będą się ochładzać. Ale siła robocza się zmieniła, a to stwarza możliwości inwestycyjne. STRAJKI: Pomyślmy o latach 70., kiedy liczba strajków była 20 razy większa niż obecnie w USA i Wielkiej Brytanii. Spadek ten odzwierciedla obecnie spadek liczby członków związków zawodowych: do 10 proc. w USA i 23 proc. w Wielkiej Brytanii (obecnie skoncentrowanych w stosunku 4:1 w sektorze publicznym). Ponadto, powiększa się spektrum elastycznych form pracy. Na przykład, 27 proc. pracowników w Wielkiej Brytanii pracuje obecnie na czas określony, 13 proc. jest samozatrudnionych, a 6 proc. ma drugą pracę. Ponadto, wyższa i dłużej trwająca inflacja w latach 70. była bardziej chroniczna i trwała niż obecnie. IMPLIKACJE: Rynek pracy uległ zmianom, a zjawisko to przyspieszyła niedawna pandemia. Jesteśmy świadkami zmian strukturalnych w kierunku pracy zdalnej, które napędzają popyt na rozwiązania w zakresie chmury, wideokonferencji i integracji pracowników. [Zobacz @RemoteWork]. Wraz z rozwojem freelancingu, pojawiły się również nowe modele biznesowe – od ridesharing’u po dostawy. [Zobacz @GigEconomy]. W międzyczasie, osłabiona demografia i rosnące płace stały się strukturalnym bodźcem dla automatyzacji i robotyki. [Patrz @5GRevolution]. To wszystko pomogło utrzymać marże zysku firm na poziomie bliskim historycznych rekordów.

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro