Wsparcie dla inwestorów giełdowych – wnioski z analizy fundamentalnej

Wsparcie dla inwestorów giełdowych – wnioski z analizy fundamentalnej

Kupowanie akcji spółek giełdowych można przyrównać do loterii i hazardu, jakich podejmują się inwestorzy. Tak jednak wygląda to tylko z zewnątrz, ponieważ większość graczy giełdowych przy wyborze akcji spółek, w jakie lokują swoje środki finansowe, podejmują się szeroko zakrojonych analiz, by wybór ten był możliwie jak najmniej obciążony ryzykiem inwestycyjnym.

Kupowanie akcji spółek giełdowych można przyrównać do loterii i hazardu, jakich podejmują się inwestorzy. Tak jednak wygląda to tylko z zewnątrz, ponieważ większość graczy giełdowych przy wyborze akcji spółek, w jakie lokują swoje środki finansowe, podejmują się szeroko zakrojonych analiz, by wybór ten był możliwie jak najmniej obciążony ryzykiem inwestycyjnym. Służą do tego między innymi wnioski wyciągane z przeprowadzonej analizy fundamentalnej. Nawet jeśli zajmuje ona sporo czasu i wymaga zaangażowania ze strony analityków i inwestorów, to warto przeprowadzić analizę tego rodzaju, by zwiększyć szanse na zysk.

Czym jest analiza fundamentalna?

Pojęcie analizy fundamentalnej nierozerwalnie związane jest z fundamentami funkcjonowania spółek w swoim otoczeniu, jak i z inwestowaniem środków finansowych na giełdzie. Fundamentami działania spółki, jakie badane są w ramach analizy fundamentalnej, są kondycja gospodarki danego kraju lub krajów, w jakich funkcjonuje spółka, jak i jej kondycja w branży. Uważa się, że im lepszą kondycję finansową ma emitent papierów wartościowych, w jakie chce zainwestować gracz giełdowych, tym wyższa powinna być wartość jego akcji. Jednocześnie rośnie atrakcyjność takich walorów dla inwestorów.

Podejmowanie inwestycji na bazie wyników analizy fundamentalnej ma sens przy przyjęciu długiego horyzontu inwestycyjnego. Taka analiza służy do wyszukiwania takich spółek, których akcje w dłuższej perspektywie czasowej będą osiągać wyższe niż obecnie ceny, na czym inwestor będzie mógł po prostu zarobić. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/edukacja/analiza-fundamentalna

Pięć kroków do analizy fundamentalnej

Zanim inwestor będzie mógł wnioskować na podstawie analizy fundamentalnej o tym, czy warto zainwestować pieniądze w akcje danej spółki, trzeba przeprowadzić kilkoetapową analizę fundamentalną. Składa się ona z analizy makroekonomicznej, analizy sektorowej, analizy sytuacyjnej spółki, analizy finansowej oraz wyceny akcji spółki. Wszystkie te kroki powinny być dokonywane jeden po drugim.

Pierwszym z etapów rozpoczynających analizę fundamentalną jest analiza makroekonomiczna, która ocenia w sposób ogólny atrakcyjność inwestowania na danym rynku akcji. Badane są przy tym takie czynniki jak sytuacja społeczno-polityczna w danym kraju, wraz z sytuacją ekonomiczną i bieżącą koniunkturą gospodarczą. Analityków interesuje wysokość dochodu narodowego, kształt budżetu danego kraju czy jego bilans handlowy i płatniczy. Analizowana jest polityka ekonomiczna, poziom inflacji, zatrudnienia czy bezrobocia.

Od ogółu analitycy przechodzą do szczegółu i dokonania analizy sektorowej oraz sytuacyjnej. Pierwsza część polega na ocenie atrakcyjności inwestowania nie w jedną, ale w różne spółki zaliczane do tego samego sektora gospodarki. Przewidują oni, czy takie działanie okaże się opłacalne i z jakim ryzykiem jest to związane. Brane są pod uwagę trendy rozwoju danej branży i otoczenie rynkowe.

Natomiast analiza sytuacyjna dotyczy konkretnej spółki bądź spółek, w które ma zamiar zainwestować dany gracz. Stanowi ona uszczegółowienie wcześniej dokonanej analizy sektorowej. Celem analizy sytuacyjnej będzie obiektywna ocena spółki na tle całej branży, jej pozycji na rynku i perspektyw rozwoju. W tym celu przeprowadzana jest analiza SWOT, czyli silnych i słabych stron spółki oraz zagrożeń i szans, jakie istnieją w jej otoczeniu.

Dla przygotowywanej analizy fundamentalnej ważnym krokiem jest analiza fundamentalna, ponieważ pozwala ona określić ile w rzeczywistości jest warta analiza spółka. Jak radzi sobie z zobowiązaniami, jaka jest jej kondycja finansowa, ale i zdolność do wygenerowania oczekiwanych zysków w przyszłości. Jeśli analiza finansowa wskazuje, że inwestycja w walory danej spółki będzie efektywna, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że tak też będzie w istocie. Analiza ta bada trzy podstawowe sprawozdania finansowe spółki, a więc bilans, rachunek zysków i strat oraz sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych, czyli cash flow.

Na koniec analizy fundamentalnej przeprowadzana jest wycena akcji, najczęściej z wykorzystaniem metody zdyskontowanych strumieni przepływów środków pieniężnych. Idea jest tu taka, że akcje mają taką wartość, jak suma wartości obecnych i wszystkich przyszłych przepływów gotówkowych generowanych przez dany papier wartościowy. Chodzi to o dochody z tytułu zmiany cen akcji w okresie inwestycyjnym, ale i z dywidendy.