Rynek nieruchomości w lutym 2024: Rekordowy wzrost rozpoczętych budów i stabilizacja na rynku

warszawa nieruchomości

Pokłosiem stymulowania popytu „Bezpiecznym kredytem 2%” jest utrzymujące się na dobrym poziomie zainteresowanie zakupem mieszkania. Nawet po zakończeniu programu aktywność kredytowa pozostaje stosunkowo wysoka, co może zaskakiwać. Z kolei wyczekiwany mocno nowy projekt subsydiów w ramach „Mieszkania na start” tylko dodatkowo wzmocni popyt. Sytuacja na rynku zachęca deweloperów do działania, co widoczne jest w najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W rezultacie w lutym br. można było zaobserwować znaczący wzrost aktywności deweloperskiej. Rozpoczęte budowy dostarczą ponad 14 tys. nowych mieszkań i jest to najlepszy wynik od czerwca 2022 roku. Komentuje Ula Olczak, ekspertka Otodom Analytics.

W lutym br. odnotowano łącznie ponad 20 tys. nowych budów. Z tego 14,2 tys. jednostek mieszkaniowych było zasługą deweloperów. Ta wartość jest o 115% wyższa od tej sprzed roku. Należy jednak zwrócić uwagę, że może to też wynikać z niskiej bazy – w analogicznym okresie w 2023 roku deweloperzy zaczęli budowę jedynie nieco ponad 6,5 tys. mieszkań. Mimo to liczba rozpoczętych budów w lutym tego roku jest wyższa nawet od czasu, gdy rynek nieruchomości przechodził szczyt budowlanego boomu, czyli m.in. w lutym 2021 roku. Miesiąc do miesiąca wzrost wyniósł blisko 18%. Nie tylko deweloperzy są bardziej aktywni na rynku. Prężnie działają też inwestorzy indywidualni, którzy rozpoczęli budowę blisko 5,9 tys. lokali, co oznacza wzrost o blisko 49% w porównaniu do roku poprzedniego.

Miesiące wzrostów

Łączna liczba mieszkań oddanych do użytkowania przekroczyła ponownie 15 tys., z czego dwie trzecie (9,8 tys.) przekazali deweloperzy. To zdecydowanie więcej niż w ubiegłym miesiącu. W efekcie na rynku deweloperskim pojawiło się o 42% mieszkań więcej niż rok temu i o 6% więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Na stabilnym poziomie utrzymuje się liczba pozwoleń na budowę uzyskanych przez deweloperów. To znaczy około 15 tys. miesięcznie. Przy czym lutowy wynik jest o 42% wyższy niż rok wcześniej, choć niższy niż w latach 2022 i 2021. Miesięcznie wzrost wyniósł niespełna 6%. Zatem podsumowując, w lutym łączna liczba pozwoleń na budowę wyniosła 21,4 tys., z czego 15,5 tys. otrzymali deweloperzy.

Agregując dane GUS w okresach trzymiesięcznych, widać wyraźnie, jak zachowuje się obecnie rynek. W ciągu roku liczba rozpoczętych budów wzrosła dwukrotnie. Jeżeli tendencja ta utrzyma się, wówczas liczba nowych inwestycji deweloperskich osiągnie rekordowy wynik.zagregowane-dane-gus

Co przyniesie najbliższa przyszłość?

Początek roku to dla deweloperów dobry czas nie tylko z uwagi na rozpoczęcie projektów mieszkaniowych czy uzyskanie pozwoleń na budowy. Wygląda na to, że rynek wchodzi w okres względnej stabilizacji. Mimo wygaszenia programu Bezpieczny Kredyt 2%, nadal są chętni na zakup mieszkań. Z danych Otodom Analytics wynika, że na siedmiu największych rynkach w Polsce sprzedano ponad 4,5 tys. mieszkań, czyli 9% więcej niż w styczniu i o 17% więcej niż rok wcześniej. Co więcej, w większości miast oferta mieszkaniowa odbudowuje się, co widać we wprowadzeniach nowych lokali do oferty – w lutym było ich 4,7 tys. Choć nie jest to najwyższa liczba w skali ostatnich 12 miesięcy, to można spodziewać się powrotu do pewnej równowagi i sukcesywnego zwiększania podaży. Niestety nie można się spodziewać w najbliższym czasie spadków cen za metr kwadratowy mieszkań w standardzie deweloperskim.