Rynek pracy: Polacy na czele europejskich optymistów

0

62 proc. Polaków korzystnie oceniło swoją obecną sytuację zawodową i krajowy rynek pracy – wynika z badania Confidence Index przeprowadzanego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Poziom optymizmu wśród rodaków, w I kwartale 2018 r., był o 4 p.p. wyższy od średniej europejskiej, co uplasowało Polskę na 4. pozycji w Europie. Co ważne, zdaniem polskich ankietowanych, w kolejnych miesiącach br. roku ich sytuacja zawodowa jeszcze się poprawi.

Europejska czołówka

Początek 2018 r. dobrze wróży polskiemu rynkowi pracy. W I kwartale pozytywnie oceniło go o 4 p.p. więcej badanych niż w analogicznym okresie w 2017 r. Optymistyczne wyniki odnotował również rynek europejski. Średni poziom satysfakcji dla Starego Kontynentu wyniósł 58 proc., czyli o 6 p.p. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach ub. r.

Od Polaków bardziej usatysfakcjonowani sytuacją zawodową i rynkiem pracy są tylko Niemcy i Szwedzi (69 proc.) oraz Austriacy (68 proc.). Polska z wynikiem 62 proc. zajęła 4. miejsce – ex aequo z Holandią.

Pozytywne nastroje na polskim rynku pracy znajdują swoje odzwierciedlenie w dobrych prognozach gospodarczych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w marcu br. bezrobocie w kraju wynosiło 6,6 proc. i było o 0,2 p.p. mniejsze niż w lutym. Natomiast, w analogicznym okresie w 2017 r. stopa bezrobocia była o 1,4 p.p. wyższa niż aktualnie. Ponadto, wg prognoz Banku Światowego, polskie PKB w 2018 r. wzrośnie o 4,2 proc. Jeśli przewidywania się sprawdzą, Polska odnotuje jedne z najwyższych wskaźników gospodarczych w Europie – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR.

Polska – rokowania kandydatów na przyszłość

Duży optymizm Polaków zauważalny jest także w odniesieniu do najbliższych miesięcy na rynku pracy. Niemal 80 proc. badanych uważa, że w ciągu pół roku sytuacja na nim jeszcze się polepszy. W związku z tym, rosną także oczekiwania kandydatów względem ich pozycji zawodowej. Niemal 54 proc. badanych w ciągu roku spodziewa się bowiem podwyżki. Z kolei ponad 58 proc. respondentów jest przekonanych, że uda im się zmienić pracę w czasie krótszym niż 3 miesiące.

Czytaj również:  Panika na USD przed nadchodzącym spotkaniem Fedu
Piotr Dziedzic
Piotr Dziedzic

– Obecna sytuacja na rynku pracy powoduje, że kandydaci czują się na nim dość pewnie. Warto podkreślić, że to kobiety są większymi optymistkami niż mężczyźni. Być może dlatego, że to panie są nieco bardziej usatysfakcjonowane swoją sytuacją zawodową (62,3 proc.) niż panowie (60,6 proc.). Optymizm u kobiet dotyczy także przyszłych miesięcy na rynku pracy. Podwyżki, w przeciągu roku spodziewa się większy odsetek kobiet (55 proc.) niż mężczyzn (53 proc.). Nieznacznie też więcej pań (ponad 59 proc.) niż panów (ponad 57 proc.) uważa, że znajdzie nową pracę krócej niż w 3 miesiące – dodaje Piotr Dziedzic.