Ryzyko zawieszenia rządu w USA. Dane z Wysp

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

W tym tygodniu muszą zakończyć się negocjacje Republikanów i Demokratów by uniknąć kolejnego shutdown-u. Dane z Wielkiej Brytanii niewiele poniżej oczekiwań.

Wraca impas w USA

Tymczasowe wznowienie prac rządu USA po najdłuższym w historii zawieszeniu ma trwać zaledwie 3 tygodnie. W tym czasie Republikanie i Demokraci mają porozumieć się w sprawie imigrantów. Problem w tym, że obu stronom wcale nie spieszy się osiągać porozumienia. Dotychczasowy stan uważany jest przez komentatorów za sukces demokratów, jednak wątpliwym jest by w trwających obecnie negocjacjach mogli utrzymać dotychczasową sytuację. Analitycy zwracają uwagę, że czasu wcale nie jest za dużo. Trzytygodniowy termin od 25 stycznia minie w piątek. Do tego czasu musi to jeszcze przejść przez Izbę Reprezentantów i Senat. Rynki nie widzą na razie problemu i w dalszym ciągu trwa ruch umacniający dolara względem euro.

Dane z Wielkiej Brytanii

Poznaliśmy dzisiaj ważne dane z wysp. PKB Wielkiej Brytanii rośnie rok do roku o 1,3%. Jest to wynik o 0,1% gorszy od oczekiwań. Deficyt w handlu zagranicznym wyniósł 12,1 miliarda, wobec oczekiwanych 12 miliardów. Oba te odczyty były zatem słabsze od oczekiwań. Nie może zatem dziwić, że funt po tych informacjach zaczął tracić nieznacznie na wartości. Warto pamiętać, że dane makroekonomiczne są oczywiście ważne, ale większość inwestorów na funcie i tak żyje obecnie Brexitem. To właśnie niepewność co do opuszczenia Unii powoduje, że większość obserwatorów wyklucza większe zmiany. Przynajmniej do czasu wyjaśnienia się sytuacji.

Polski system bankowy mniej ryzykowny

Jeszcze kilka tygodni temu los dwóch banków należących do Leszka Czarneckiego budził spory niepokój analityków. Wartość akcji po aferze w KNF spadła do poziomów przy których wiele osób zastanawiała się, czy jeżeli bank naprawę jest tyle wart to czy wytrzyma odpływ klientów. Obecnie sytuacja się stabilizuje, a wyceny od minimów wzrosły nawet pięciokrotnie. Jest to dobra wiadomość dla złotego, gdyż znika kolejne ryzyko. Gdyby tak duże banki musiały zostać przejęte mogłoby to sporym wyzwaniem dla sektora szczególnie biorąc pod uwagę portfele kredytów walutowych.

Dzisiaj dzień wolny w Japonii z okazji Święta Założenia Państwa, a w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl