Scrollytelling – nowy trend w świecie stron internetowych

Joanna Gizgier, CEO w marce by Fehu
Joanna Gizgier, CEO w marce by Fehu

Trendy dotyczą nie tylko mody czy kosmetyków, różne tendencje i możliwości pojawiają się także w świecie IT. Innowacyjne, zmiany zachowań konsumentów, nowe technologie – to wszystko wymusza na twórcach stron internetowych kolejne zmiany, poszukiwanie łatwiejszych rozwiązań i ciekawszych doznań. W świecie, w którym obecnie główną role odgrywa opowiedziana, ciekawa historia pojawił się scrollytelling, jako odpowiedź na prezentacje opowieści za pomocą strony www.

,,Bo widzisz, TUTAJ musisz biec tak szybko, jak tylko potrafisz, żeby zostać w tym samym miejscu. A jak chcesz dostać się w inne miejsce, musisz biec dwa razy szybciej’’. – Carroll Lewis – Po drugiej stronie lustra

Takie są prawa sprzedaży usług czy produktów w świecie online. Rozwój digitalu pędzi z prędkością światła i najważniejsze jest to, aby nie zostać w tyle. Oprócz prawidłowości technicznych, jakie musi posiadać strona www, aby nie zaciągać długu technologicznego, narażać przy tym firmę na straty, nieodzownym elementem jest projekt motywu strony, czyli to, co wizualnie wyświetlają nam wyszukiwarki, kiedy wchodzimy na www.

Niedoścignieni w SXO przez więź z UX I UI.

Łącząc prawidłowości w podstawach SEO z twórczym myśleniem UX Designera – czyli projektowaniem stron poprzez aspekt emocjonalny jaki doświadczają po styczności z produktem użytkownicy, jako firma narzucająca trendy w webdesignie  stawiamy na scrolliteling.

Jeśli szukasz ciekawego i oryginalnego rozwiązania do prezentacji swojej marki czy produktu – ta możliwość jest dla Ciebie! Chcesz wiedzieć więcej przeczytaj poniższy artykuł.

Co to jest scrollytelling?

Technika projektowania, która już jest bardzo popularna.  To nic innego, jak wizualna opowieść za pomocą estetycznego rezonansu strony www, który za pomocą interfejsu cyfrowego przekazuje nam niezwykłą historie. Scrollytelling to najbardziej atrakcyjna metoda designerskiego przedstawiania przekazu i wartości firmy za pomocą przewijania. To połączenie słów scrolling, czyli przewijanie i storytelling – czyli opowiadanie historii. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w scrollowaniu jesteśmy mistrzami i uwielbiamy to robić. Ktoś inteligentny zauważył, że każdego dnia scrollujemy kilka tysięcy (a może i milionów) razy, dlaczego tego nie wykorzystać? Dzięki tej metodzie tworzenia mamy nieodparte wrażenie uczestnictwa w całej opowieści, samodzielnie decydujemy scrollując w górę lub w dół, w którym chcemy być miejscu płynnej treści.

Jakie są zalety scrollytellingu?

Projektowanie wizualne i informacyjne mają konkretne znaczenie. Są to bardzo nowoczesne niekonwencjonalne techniki. Scrollytelling wciąga klienta, sprawia że zostaje na stronie dłużej i chce poznać więcej szczegółów, jest chętny i łasy na kolejne informacje – czyli zakończenie lub rozwój jakiejś historii. To genialne połączenie brandingu i marketingu treści.

Wyróżnikiem jest tu niebywałość ożywionego przekazu. Jak już raz spróbujesz, zobaczysz i poznasz scrollytelling, odeślesz do przeszłości nudne, standardowe karty stron internetowych. Zaawansowane efekty projektowe zdecydowanie przewyższają jakością i efektywnością tradycyjne projekty, które często, a nawet przeważnie nie oddają głębi, jak i potencjału całej marki czy usługi.

W dzisiejszych czasach wszystko opiera się na szybkości. Nie lubimy marnowania czasu. Chcemy otrzymywać krótkie, konkretne informacje. Chcemy się utożsamiać z marką, produktem, usługą czy daną osobą. Scrollytelling w umiejętny sposób, skraca czas poznania, za pomocą przewijania czyli scrollowania.

Najważniejsze zalety:

  • Innowacyjność – marka prezentuje się jako nowoczesna, postępowa.
  • Interakcja – klient przemieszcza się po stronie, oczekując kolejnych ciekawych informacji i zdarzeń.
  • Użytkownik zostaje na stronie dłużej – co przyczynia się do lepszej widoczności w Googlu.
  • Wzrost świadomości marki – użytkownik szybciej i łatwiej zapamięta usługę, produkt czy osobę.
  • Oryginalna forma prezentacji – nie sposób się jej oprzeć, chce się wiedzieć i widzieć więcej.

Projekt strony w takim stylu posiada elementy interaktywne, które w takiej kolejności, w jakiej zostaną zaprojektowane wyświetlają się użytkownikom na ekranach smartfona czy laptopa, oddając pełen ster scrollowaniu. Dzięki czemu w zamierzonej kolejności ukazuje się opowiadanie, treści, filmy czy grafiki, a ukryte zostają elementy, które w danym momencie mamy nie zobaczyć. Przyjdzie na to czas.

Co wyróżnia scrollytelling od standardowych stron www?

Jest to bardzo ekscytująca przygoda dla każdego klienta, a zarazem najprostsza forma przekazu. Pozwala nam na dowolność kierunków, kiedy klasycznie przewijamy ekran za pomocą myszki czy kciuka, natomiast treść przewija się np. w poziomie, a nie w pionie jak do tej por i strona potrafi  zachwycić już z miejsca. Taka wizualna narracja przejść między elementami zgodnie z logiką, która płynnie jest przekształcana, bezapelacyjnie powoduje efekt niesamowitego urozmaicenia w porównaniu do tradycyjnych projektów stron oraz doprowadza do pełnej zapamiętywalności marki, gdy treści przechodzą w obrazy, zmieniają się rozmiary, a tło jest interaktywne. Umożliwia firmie wejść absolutnie, w strefę marketingu viralowego. Staje się stroną pokazywaną, modną wśród społeczeństwa, taką którą warto, a nawet trzeba się chwalić.

Czy scrollytelling ma jakieś wady?

Ta niebywała forma projektowa, daje niesamowite możliwości projektantom, jak i firmom. Niektórzy za wadę mogą uznać, iż najlepszy efekt uzyskamy na dedykowanym CMS-ie, ale to właśnie o unikalność i wyróżniki w markach nam chodzi. Kiedy taki projekt zaimplementujemy na page builder-ach optymalizacja będzie stanowiła wyzwanie i pełnej prędkości możemy nie uzyskać, wtedy należy bardzo wyważyć cały projekt.

Co można zaprezentować za pomocą scrollytellingu?

Nie ma tutaj wyznacznika, co możemy pokazać za jego pośrednictwem i to jest fantastyczne. Każdy dział branży można w ten sposób zaprezentować. Od marki osobistej, po wszelakie usługi jak i sprzedaż. Więc jeżeli np. prowadzisz restauracje, salon fryzjerski, sprzedajesz kosmetyki, usługi papiernicze, odzież, sprzęt AGD, nieruchomości,  czy sprzęt ogrodniczy, to ta forma przekazu Twojej firmy jest dla Ciebie. Nie ma ograniczeń. Zamiast długich nudnych treści i filmików instruktażowych zobrazuj swój produkt czy usługę scrollytellingiem.

Jak scrollytelling wygląda w praktyce?

Świetnym przykładem jest tu strona restauracji rybnej, gdzie za pomocą tej techniki, możemy zobaczyć cały proces powstawania naszego dania, aż do momentu dostawy.

https://www.catchfishandchips.com.au/

Kilka przykładów z użyciem różnych technik projektowych scrollitelingu.

Jak długo projektowanie takiej strony?

Czas przygotowania takiego projektu, nie odstępuje od czasu przygotowań klasycznych profesjonalnych stron, sklepów czy aplikacji, natomiast różni się techniką projektowania i zasóbem wiedzy na temat tej techniki projektowania. Tego nie zrobi ci ktoś bez doświadczenia…

Scrollytelling stał się już popularny i wyparł obecnie panujące możliwości. Każdy już teraz chce zmienić swoją dotychczasową stronę, lub zbudować nową w oparciu o wizualną historie.

Autor: JOANNA GIZGIER, CEO w marce by Fehu

Jest związana z branżą IT od ponad 11 lat. Zajmuje się projektowaniem i budowaniem stron internetowych oraz e-sklepów, tworzę layoty w WordPress. Z rzetelnością dba o  działania SEO. Zajmuje się, także kwestiami związanymi z identyfikacją wizualną marki. Jest autorką hasła ,,Śmietnik internetowy” oraz szkoleń: “Twoje miejsce w sieci” czy “Firmowe błędy w poruszaniu się online”. Prowadzi konsultacje, które pomagają w rozwoju firmom online. Pracuje z pasją starając się realizować zobowiązania podjęte wobec klientów i czuję się odpowiedzialna za za ich powodzenie. Swoje działania opiera na technikach quick wins i insights. Jak sama podkreśla: zamiast porażek zbieram doświadczenia. Zamiast ulegać schematom łamię zasady i znajduję szerszą perspektywę.