Skandynawscy inwestorzy i pracodawcy w Polsce

prawo prawnik umowa deal

Polsko-skandynawska współpraca gospodarcza. Inwestycje, wymiana handlowa i skandynawscy inwestorzy w Polsce.

Skandynawia jednym z największych bezpośrednich inwestorów w Polsce

Napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich (Foreign Direct Investment – FDI) jest jednym z najważniejszych impulsów pobudzających gospodarkę – napędza popyt konsumpcyjny i inwestycyjny, podnosi produktywność firm i ich pracowników, zwiększa wynagrodzenia oraz obniża bezrobocie.

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza co roku do Polski napływało średnio 26 mld zł kapitału rocznie, obecna wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wynosi ponad 712 mld zł  wskazuje raport ośrodka analitycznego Polityka Insight, ogłoszony w marcu 2017 roku w Ministerstwie Rozwoju. Inwestycje te przyczyniły się do wzrostu popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego, pojawienia się nowoczesnych technologii, rozwoju przedsiębiorstw, usprawnienia procesów produkcyjnych i łańcuchów dostaw, poprawy produktywności firm i ich pracowników, podwyżek płac i spadku bezrobocia, a w konsekwencji wzrostu PKB Polski – podkreślają autorzy opracowania.

Według raportu największym inwestorem zagranicznym w Polsce były Niemcy (19,1 proc. ogółu inwestycji), potem USA (10,9 proc.) i Francja (10,8 proc.). Za nimi uplasowały się m.in. Wielka Brytania (6,2 proc.), Włochy (5,7 proc.) oraz kraje Skandynawii (5,3 proc.).

Raport Polityka Insight „Co przyniosły inwestycje zagraniczne. Wpływ na gospodarkę Polski w ostatnim ćwierćwieczu”, potwierdza, że firmy skandynawskie są jednym z najważniejszych inwestorów w Polsce i stanowią trzecią pod względem liczebności grupę firm zagranicznych.

W naszym kraju zarejestrowanych jest ponad 2 000 spółek z udziałem kapitału skandynawskiego. Obecność w Polsce pierwszych firm z tego regionu Europy sięga początków XX wieku, co oznacza, że niektóre firmy są nieprzerwanie obecne w naszym kraju od ponad 100 lat. W ciągu ostatnich 10 lat liczba zarejestrowanych spółek z udziałem kapitału skandynawskiego w Polsce wzrosła o 37%, co przełożyło się na inwestycje rzędu 11 mld euro. Największym inwestorem pozostawała Szwecja, której inwestycje w Polsce były warte prawie 7 mld euro, czyli przeszło połowę całego zainwestowanego przez Skandynawów kapitału.

Skandynawskie firmy działają we wszystkich gałęziach gospodarki w Polsce. Są obecne w bankowości, w przemyśle meblowym i w motoryzacji. Ostatnio największą popularnością cieszą się centra usług wspólnych (BPO, SSC) – wskazuje Carsten Nilsen, przewodniczący Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej. – Szybko rozwija się sektor IT. Jesteśmy także obecni w sektorze spożywczym, m.in. w przetwórstwie rybnym. Polacy kupują dużo ryb ze Skandynawii. Do tego dochodzi przemysł stoczniowy i sektor handlowy -wymienia.

Firmy ze Skandynawii wyróżniają się poziomem innowacyjności, zaś wypracowane nad Wisłą innowacyjne rozwiązania wdrażają na innych rynkach.

Obecni w Polsce skandynawscy inwestorzy cały czas rozwijają swoje biznesy. Wprowadzają więcej innowacji i nowych technologii. W ten sposób przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki. Polska jest bardzo dużym rynkiem, więc trudno się dziwić zainteresowaniu inwestorów. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze mają oni łatwy dostęp do innych państw unijnych – podkreśla przewodniczący Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Polsko-skandynawska współpraca gospodarcza

Kraje skandynawskie pozostają także w czołówce partnerów handlowych Polski, zarówno w kategoriach importu, jak i eksportu. Niezmiennie od kilku lat Skandynawia (kraje skandynawskie liczone razem)  utrzymuje się w pierwszej trójce kierunków polskiego eksportu (ok. 6-7% całości eksportu) i w pierwszej piątce kierunków polskiego importu (około 5-6% całości importu), po Niemczech, Chinach, Rosji i Włoszech. Biorąc pod uwagę handel tylko z krajami europejskimi, znaczenie rynków skandynawskich jako partnerów handlowych Polski jeszcze bardziej wzrasta.

Wg wstępnych danych GUS, rok 2016  przyniósł wzrost polskiego eksportu o 2,3 proc. (do 183,6 mld euro), importu o 0,9 proc. (do 178,9 mld euro) oraz dalsze znaczące zwiększenie nadwyżki obrotów (ponad 2-krotne, do blisko 4,8 mld euro).

W 2016 r. odnotowano wzrost eksportu do wszystkich krajów z pierwszej dziesiątki naszych partnerów, czyli do Szwecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Włoch, Francji, Czech, na Węgry oraz do Wielkiej Brytanii.

Najwyższy wzrost eksportu Polska zanotowała w obrotach ze Szwecją, bo o 12,2 proc, zaś w wartość wyeksportowanych towarów wyniosła ponad 5 mld EUR.  Polskie obroty towarowe ze Szwecją w ostatnich latach charakteryzowały się bardzo dynamicznym wzrostem. Od roku 1998 uległy podwojeniu. Udział Polski w obrotach Szwecji jest również istotny. W 2016 r. Polska znajdowała się na 11 miejscu wśród odbiorców szwedzkich towarów i 10 miejscu wśród krajów eksportujących na rynek szwedzki – z udziałem odpowiednio 3,2 % i 3,7 %.

Tendencja ta utrzymuje się nadal w 2017 roku. Po siedmiu miesiącach br. wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do wszystkich krajów z pierwszej dziesiątki naszych partnerów, w tym również do  Szwecji.

Obroty z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły 66,3 proc. eksportu (w analogicznym okresie ub.r. 66 proc.), a importu ogółem – 65,6 proc. (wobec 66,2 proc. w styczniu–lipcu 2016 r.)” – poinformował GUS. Tym samym eksport wyrażony w euro wyniósł 114 mld 648,6 mln euro, a import 114 mld 18 mln euro (wzrost w eksporcie o 8,4 proc., a w imporcie o 11,1 proc.). Dodatnie saldo wyniosło 630,6 mln euro wobec 3 mld 121,3 mln euro w analogicznym okresie ub. roku.

***

Źródło: SPCC/ https://www.spcc.pl/node/20645