Słabość jedna bliska końca?

Słabość jedna bliska końca?

Nowy tydzień rozpoczynamy wzrostami na amerykańskim rynku – zarówno USD jak też akcyjnym. Spośród walut największe zmiany były w poniedziałek widoczne na funcie brytyjskim. Mieszane nastroje panowały wśród inwestorów rynku ropy.

Ostatni tydzień przed świętami rozpoczynamy nerwowo. Najpierw miało miejsce zabójstwo ambasadora Rosji w Turcji. Potem dowiedzieliśmy się, że w Berlinie dokonano zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem polskiej ciężarówki. To w reakcji na to wydarzenie, wzrosty na amerykańskich giełdach były niższe niż się to zapowiadało w początkowej fazie sesji. Niestety ofiarą był również Polak, którego ciężarówkę wykorzystano w ataku.

Skoro mowa o Polsce to warto zwrócić uwagę na wczorajsze dane. Produkcja przemysłowa wzrosła o 3.3%, a sprzedaż detaliczna nie odnotowała takiego spadku jakiego się obawiano. Dzisiejszy poranek rozpoczynamy informacjami z Japonii, gdzie zakończyło się posiedzenie banku centralnego. Bank Japonii nie zmienił stóp procentowych ale lepiej ocenił perspektywy japońskiej gospodarki. Jen zareagował na to wydarzenie osłabieniem.

usdjpy20122016r

Na wykresie dziennym rynek USD/JPY dotarł do miejsca, które określiliśmy ostatnio jako miejsce docelowe. Są to okolice tuż pod poziomem 119.00. Dodatkowo, biegnie tu górne ograniczenie kanału wzrostowego. Jest to więc idealne miejsce na odpoczynek od wzrostów. Trudno jednak mówić o zakończeniu obecnego trendu – do tego potrzebne byłoby pokonanie linii na wykresie RSI, co czego wciąż daleko. Wsparcie mamy przy 114 i 111.

Sylwester Majewski

Forex-Desk