Elektorzy wybrali prezydenta. Ataki terrorystyczne

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Zgodnie z oczekiwaniami, aczkolwiek nie jednomyślnie elektorzy wybrali Donalda Trumpa na prezydenta USA. Ataki terrorystyczne w Europie. Kwota ugody z Credit Suisse. Dobre dane z Polski.

Donald Trump prezydentem USA

Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami Donald Trump został wybrany na prezydenta USA. Nie obyło się oczywiście bez głosów protestu wśród samych elektorów. Część z nich oddawała głosy na innych kandydatów. Głosów rozłamowych było jednak zbyt mało by uniemożliwić kandydatowi Partii Republikańskiej objęcie urzędu. Widząc, że wszystko odbywa się zgodnie z oczekiwaniami inwestorzy przychylniej spojrzeli na dolara. W rezultacie najważniejsza para walutowa świata EUR/USD ponownie przebiła 1,04 a dyskusje o momencie zrównania kursu dolara z euro wciąż trwają.

Ataki terrorystyczne w Niemczech i Turcji

Wczoraj doszło do dwóch aktów terrorystycznych. Zabójstwo ambasadora Rosji w Ankarze oraz kolejny zamach z wykorzystaniem rozpędzonej ciężarówki, tym razem w Berlinie spowodowały, że inwestorzy na giełdach stracili optymizm. Nie było zatem długo oczekiwanego szczytu na 20 000 punktów na Dow Jones. Co ciekawe wpływ tych wydarzeń na waluty ograniczył się tylko do umocnienia się franka szwajcarskiego i to pomimo strzelaniny w meczecie w Zurychu. W rezultacie kredytobiorcy frankowi znów widzą franka w okolicach 4,13 zł.

Kolejna gigantyczna kara dla banku

Credit Suisse otrzymał propozycję od amerykańskiego departamentu sprawiedliwości. Jest to 5-7 miliardów dolarów kary za sprzedaż aktywów opartych na kredytach hipotecznych przed 2008 rokiem. To znacznie więcej niż oczekiwane przez bank 2 miliardy, na które utworzono rezerwę “kosztów prawnych”. Historycznie większość banków istotnie zbijała koszty ugody, więc i tutaj prawdopodobnie finalna kwota będzie niższa.

Dobre dane z Polski

Są takie informacje, które z niewiadomych powodów nie są nagłaśniane. W ciągu roku produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 3,3%, to o 1,5% lepiej od oczekiwań. Sprzedaż detaliczna wzrosła z kolei o 6,6% to o 1,6% lepiej od przewidywań analityków. Dane te natrafiły na ciężki moment, ale są to z pewnością dobre informacje, które w dłuższym okresie powinny umacniać złotówkę.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 12:00 – Wielka Brytania – sprzedaż detaliczna wg. CBI,
  • 14:00 – Węgry – decyzja w sprawie stóp procentowych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl