Słaby dolar wspiera giełdę. BNP Paribas ukarany w procederze manipulowania kursami walut

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Rynek pracy w Polsce kolejny raz potwierdza bardzo dobrą kondycję. Słabnący dolar wręcz pomaga giełdom w USA. Kolejny bank ukarany w procederze manipulowania kursami walut.

Zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce

Wczoraj o godzinie 14:00 poznaliśmy dane na temat zmian wynagrodzeń oraz zatrudnienia. Zatrudnienie rośnie w ciągu roku zgodnie z oczekiwaniami o 4,3%. Wynik ten wskazuje, że obecne minima bezrobocia powinny zostać jeszcze pogłębione. Jest to bardzo dobra informacja dla rynków. Dla pracowników jest z kolei inna bardzo ważna informacja. Wynagrodzenia rosną o 6% w skali roku. To o cały procent powyżej oczekiwań. Dzięki temu średnia krajowa przekroczyła 4500 zł. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na dość istotne zjawisko jakim jest napływ przeważnie niżej wykwalifikowanych pracowników ze Wschodu. Pomimo zatrudniania dużej ilości osób na raczej niskich stawkach wynagrodzenia i tak osiągnęły 6% wzrostu oznacza to, że pensje już pracujących rosły nawet szybciej.

Słaby dolar wspiera giełdę

Wczorajszy dzień to również maksima na Nasdaq. Do wzrostu tego indeksu w dużej mierze przyczyniły się “dobre” wyniki Netflixa. Dlaczego używamy cudzysłowu? Ponieważ te dobre wyniki jeżeli zostaną utrzymane to firma w ciągu 100 lat nie zarobi swojej ceny. Jest to parametr sugerujący, że możemy mieć do czynienia z modą lub spekulacją. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowy parametr. Relatywnie słaby dolar powoduje, że inwestycje w USA są po prostu tańsze. W rezultacie zagraniczni inwestorzy patrzą na potencjalne okazje inwestycyjne przychylniejszym okiem.

Kolejne kary za przekręty na walutach

Rezerwa Federalna ogłosiła karę w wysokości 246 milionów dolarów dla BNP Paribas. Jest to finał głośnej sprawy w której traderzy największych banków wspólnie manipulowali kursem walut.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna,
  • 14:30 – USA – pozwolenia na budowę domów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl