Służby Izraela zdyskredytowały wiarygodność firmy Kaspersky Lab

Cyberbezpieczeństwo

Według dziennika „The New York Times” służby specjalne Izraela stały za decyzją rządu amerykańskiego o wycofaniu oprogramowania antywirusowego oferowanego przez firmę Kaspersky Lab. We wrześniu Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA wydał polecenie, aby wszystkie rządowe komputery wykorzystujące oprogramowanie antywirusowe produkowane przez firmę Kaspersky Lab zostały usunięte ze względu na stwierdzone powiązania firmy z wywiadem Rosji.

Firma stworzona w końcu lat 90. przez rosyjskiego specjalistę z zakresu cyberbezpieczeństwa Eugena Kaspersky’ego, mająca swoją główną siedzibę w Wielkiej Brytanii, stała się międzynarodowym dostawcą antywirusowego oprogramowania i rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa IT. Produkty oferowane przez Kaspersky Lab są zainstalowane w dziesiątkach milionów komputerów na całym świecie, włącznie z komputerami amerykańskich agencji rządowych. Jednak ostatnia decyzja rządu USA zaalarmowała całą społeczność zajmującą się cyberbezpieczeństwem o bezpośrednich powiązaniach operacyjnych firmy z Kremlem.

Zdaniem „The New York Times” tym, co przesądziło o decyzji USA w tej sprawie, były informacje dostarczone przez wywiad Izraela. Specjalistom izraelskim udało się włamać do systemów informatycznych firmy Kaspersky Lab i stwierdzić w nich dużą obecność rosyjskich agentów rządowych, którzy prowadzili działania szpiegowskie nakierowane na rządowe systemy komputerowe wielu państw, w tym Stanów Zjednoczonych. Służby Izraela poinformowały amerykańskich partnerów, iż oprogramowania Kaspersky Lab to dla wywiadu rosyjskiego swoiste tylne drzwi wejściowe do milionów komputerów. Ponadto, według specjalistów z Izraela, oprogramowanie antywirusowe było wykorzystywane do kradzieży plików z tych komputerów, które zostały zainfekowane przez szpiegowskie oprogramowania służb rosyjskich.

Firma Kaspersky Lab odrzuciła oskarżenia. Jeszcze w maju wydała oświadczenie, że „nigdy nie pomagała ani nie będzie pomagała żadnemu rządowi w jego wysiłkach szpiegowskich w cyberprzestrzeni”.

Źródło: The New York Times z 10.10.2017 r.
Autor:Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.