SMARTNEY – nowy gracz na rynku kredytowym w Polsce

pieniądze

Na polskim rynku pojawiła się instytucja finansowa, która łączy tradycyjną bankowość z uproszczonym systemem ubiegania się o kredyt konsumencki. Jest częścią francuskiej Grupy Oney Bank, która w sektorze bankowym działa od 35 lat, obecnie zatrudnia 2500 pracowników w 11 krajach i obsługuje 7,6 mln klientów na całym świecie. Założony przez Oney Bank SMARTNEY kieruje swoją ofertę do klientów, dla których liczy się niska cena i szybki dostęp do gotówki. Proponuje kredyty w wysokich kwotach (do 60 tys. zł), z długim okresem spłaty (do 5 lat), dostępne całkowicie bez formalności. Dzięki modelowi biznesowemu (m.in. partnerstwom technologicznym) proces kredytowy jest maksymalnie zautomatyzowany, a interakcja z klientem, na każdym etapie obsługi, przebiega w sposób błyskawiczny.  

W kwietniu ruszyła pilotażowa sprzedaż w wybranych punktach sieci brokerskiej Unilink Cash. Kredyty konsumenckie Smartney są też dostępne w punktach Oney Polska znajdujących się w Auchan i Leroy Merlin. Niebawem ruszy sprzedaż online. Za wdrożeniem w Polsce stoi Katarzyna Jóźwik, Manager z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku Consumer Finance. – Zaczęliśmy sprzedaż pilotażową od agentów w sieci brokerskiej Unilink Cash i punktów Oney Polska. Nasza oferta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony klientów, jak i partnerów. Dotychczas o finansowanie zwróciło się do nas prawie 10 000 klientów. Po etapie testowania w kanale brokerskim, zamierzamy wkrótce wejść do kanału online. Nasz proces jest prosty, przejrzysty, transparenty i oparty na najnowszych technologiach. W ciągu najbliższych lat chcemy wzbogacać ofertę, konsekwentnie zwiększać udział w rynku i rozszerzać działalność o nowe kanały dystrybucji – mówi Katarzyna Jóźwik, Dyrektor Generalna SMARTNEY.

Kredyt konsumencki do 60 tys. zł

SMARTNEY oferuje pożyczki do 60 tys. zł, z terminem spłaty do 5 lat. Założeniem było stworzenie produktu hybrydowego – połączenie w jednym produkcie najlepszych cech kredytu bankowego i wygodnego procesu pożyczki pozabankowej. Główne korzyści dla klienta to: minimum formalności, korzystne oprocentowanie oraz prosty i szybki proces oparty na najnowszych technologiach. Klienci mogą wnioskować o wysokie kwoty, które dotychczas były niedostępne w tym segmencie rynku. Spłatę pożyczki mogą rozłożyć na dłuższy czas.

– Proponujemy kredyt konsumencki który można nazwać hybrydą. Łączy on w sobie cechy produktów oferowanych w sektorze bankowym i pozabankowym. Dlaczego? Ponieważ widzimy, że w niedalekiej przyszłości oferowanie pożyczek online, dostępnych w kilka minut, będzie zwykłą transakcją. Dzisiaj wyspecjalizowały się w tym firmy pożyczkowe, najczęściej udzielające małych kwot na krótki czas, czy banki oferując uproszczone procesy kredytowe dla wybranych klientów. Moim zdaniem przyszłością będą jednak pożyczki błyskawiczne także na wyższe kwoty, dłuższy czas i co więcej – w atrakcyjnej cenie. Takie rozwiązanie wymaga solidnego inwestora, ekspertyzy w obszarze zarządzania biznesem kredytowym oraz modelu biznesowego  bogatego w partnerstwa technologiczne.  My te zasoby posiadamy, więc stworzyliśmy propozycję, której dotychczas brakowało na rynku  – mówi Katarzyna Jóźwik.

– Pamiętajmy, że pożyczki na wyższe kwoty wymagają dużego zaangażowania ze strony firmy, która ich udziela. Aby uniknąć pułapek, technologia pomaga przetwarzać dostępne informacje, ostrzegać przed prawdopodobnymi oszustwami czy np. dostosowywać proponowane klientom rozwiązania finansowe do wyniku oceny ich indywidualnej sytuacji. Dzięki automatyzacji procesów klient jest obsługiwany w sposób błyskawiczny, a informację o decyzji kredytowej otrzymuje w kilka, czy kilkanaście minut. Jednakże zdrowe pożyczanie pieniędzy nie może się obyć bez czynnika ludzkiego. Dlatego zatrudniamy ekspertów wnioskujących z bogatych analiz i przewidujących różne scenariusze. To przyszłość nowoczesnych i „smartnych” finansów – podsumowuje Katarzyna Jóźwik.

Komentarz dr Mirosława Bieszki, Doradcy Ekonomicznego Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF):

Od kilku lat systematycznie wzrasta średnia kwota kredytu gotówkowego, przy czym najbardziej dynamicznie rozwija się segment kredytów na kwoty ponad 100 tys. zł. Firmy pożyczkowe z oczywistych względów skupiły się na niskich kwotach, gdzie utrzymują przewagę nad bankami. Pojawienie się na rynku nowego gracza o wyraźnie zdefiniowanej strategii „wysoka kwota na długi okres” jest na pewno nowym zjawiskiem na polskim rynku. Dziś taka strategia znajduje wsparcie, ponieważ rosną dochody do dyspozycji w gospodarstwach domowych, a problemem nie jest bezrobocie, ale brak rąk do pracy. Warto jednak pamiętać, że szybko rosnące kwoty kredytów gotówkowych zwróciły uwagę nadzoru bankowego, co zapewne wzmocni podejście spółki do stosowanych w takiej strategii wejścia na rynek standardów oceny ryzyka. Dużym atutem Smartneya jest właściciel, bowiem nie ma rynku polskim firmy pożyczkowej, której właścicielem jest bank, będący w stanie zapewnić odpowiednie finansowanie obranej strategii.