Spokojny piątek na koniec pełnego wrażeń tygodnia?

bank

Kończący się tydzień był bardzo ciekawy dla inwestorów, którzy grali głównie pod dyktando bankierów centralnych. Piątek powinien przynieść uspokojenie emocji.

Dzień wczorajszy to przede wszystkim rewizja pozycji przez inwestorów po decyzji FOMC. Zgodnie z tym co pisałem wczoraj delikatne ostudzenie oczekiwań przez Rezerwę Federalną wpłynęło na zajmowanie krótkich pozycji na dolarze. Główna para walutowa testowała w czwartek tegoroczne maksima, jednak zabrało siły by je pokonać i dziś obserwujemy delikatną korektę ruchu.

Osłabienie dolara spowodowało wśród spekulantów zaostrzenie apetytu na ryzyko. Od wczoraj widzimy zdecydowany popyt na ryzykowne aktywa, a co za tym idzie zieleń dominuje na parkietach rynków wschodzących oraz na rynku surowcowym. Globalne trendy widoczne są również w Polsce. Wczoraj dało się zaobserwować umocnienie złotego, a Giełda Papierów Wartościowych zanotowała bardzo dobrą sesję.

Z rodzimej gospodarki napłynęły bardzo dobre dane, które mogą napawać optymizmem. Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 6,8% w ujęciu miesięcznym co przekłada się na 6,7% rok do roku. Takie wskazanie przekroczyło szacunki analityków, mówiące o wzroście 5,5% r/r i dało rynkowi nieco optymizmu po bardzo słabym odczycie na początku roku. Również sprzedaż detaliczna pozytywnie zaskoczyła analityków, rosnąc w lutym 3,9% r/r a nie jak się spodziewano o 3,3%.

Po bardzo ciekawym i obfitującym w publikacje makroekonomiczne czwartku, piątek powinien minąć raczej spokojnie. Kalendarz makroekonomiczny jest niemal pusty. Jedną informacją,  która może zainteresować inwestorów będzie wstępny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan za marzec. Szacunki analityków w kwestii tego wskaźnika są optymistyczne i mówią o wzroście indeksu o 0,5 punktu do poziomu 92,2.

Ponadto za oceanem mamy dzisiaj cała masę wystąpień szefów FED z poszczególnych okręgów. Jak zwykle w przypadku takich wydarzeń inwestorzy będą starali się konfrontować ich wypowiedzi z zaprezentowaną w środę polityką FOMC.