Spółka GenXone w najbliższych dniach planuje debiut na rynku NewConnect

NewConnect

GenXone to innowacyjna spółka działająca w branży biotechnologicznej specjalizująca się w sekwencjonowaniu kwasów nukleinowych w oparciu o technologię sekwencjonowania nanoporowego, jednej z gałęzi Next-Generation Sequencing (NGS).

Spółka jest pierwszą firmą w Polsce i jedną z kilkudziesięciu laboratoriów na świecie, która posiada akredytację Oxford Nanopore Technologies (ONT), będącej twórcą technologii sekwencjonowania nanoporowego, oraz licencję umożliwiającą jej komercyjne wykorzystanie.– tłumaczy dr Michała Kaszuby, prezes spółki.

GenXone w kwietniu przeprowadziło emisję akcji, dzięki której spółka pozyskała 4,1 mln PLN. Środki zostaną przeznaczone na komercjalizację projektu Nanobiome oraz przygotowanie zaplecza technicznego i operacyjne pod budowę baz genomowych i metagenomowych. – Dzięki stabilnej sytuacji finansowej udało nam się wyposażyć w pełni nasz Mobilny Pawilon Laboratoryjny i wzmocnić zespół laboratorium diagnostycznego. – tłumaczy dr Kaszuba.

W marcu firma rozpoczęła realizację badań laboratoryjnych w kierunku rozpoznania SARS-CoV-2 we współpracy ze Spółką Diagnostyka. – Nasze Laboratorium Diagnostyki Molekularnej, które specjalizuje się w identyfikacji patogenów metodą Real Time PCR, zostało wpisane na listę MInisterstwa Zdrowia, dlatego obecnie przeprowadza testy wykrywające obecność koronawirusa SARS-CoV-2 (wywołującego jednostkę chorobową o nazwie COVID-19). Wykonaliśmy już ponad 20 tysięcy takich testów.- dodaje prezes GenXone

Jak podaje Prezes Kaszuba, spółka ma dokładnie sprecyzowaną strategię działania na nadchodzące dni – Pierwszy cel na najbliższe tygodnie to rozbudowa kanałów dystrybucji. W najbliższych dniach uruchomimy sklep internetowy oferujący badania diagnostyczne. – mówi dr Michał Kaszuba – Negocjujemy również warunki współpracy z partnerami biznesowymi. Chcielibyśmy wzmocnić swoją pozycję na rynku badań diagnostycznych. – dodaje prezes GenXone.

Natomiast zespół badawczy firmy zamierza realizować projekt, który może pomóc w walce z pandemią – W ramach projektu chcemy poznać genom koronawirusa SARS-CoV-2 wykorzystując do tego sekwencjonowanie nanoporowe.- mówi dr Kaszuba.

Zadaniem dla całego zespołu genXone jest wdrożenie i komercjalizacja projektu Nanobiome, w ramach którego poznajemy tajniki ludzkiego mikrobiomu jelitowego. Jest to projekt, który daje nam ogromne możliwości dalszego rozwoju. – dodaje.