Spółka z grupy Scope Fluidics nawiązała współpracę z Technicolor Polska

BacterOMIC

Bacteromic sp. z o.o., spółka z grupy Scope Fluidics, zajmującej się rozwojem innowacyjnych urządzeń w zakresie diagnostyki medycznej, podpisała umowę wytwarzania, w ramach której wspólnie z partnerem biznesowym Technicolor Polska będzie rozwijać małoskalową linię produkcyjną kartridży dla systemu BacterOMIC oraz prowadzić działania R&D. Nowoczesne urządzenie, opracowywane przez polski zespół, jako pierwsze na świecie daje możliwość ilościowej oceny lekowrażliwości bakterii na szeroką pulę antybiotyków w jednym teście.

Linia produkcyjna dla systemu BacterOMIC będzie rozwijana przez Technicolor Polska, będącą częścią międzynarodowego koncernu Technicolor, w oparciu o know-how grupy Scope Fluidics. Umowa została podpisana na rok i ma charakter pilotażowy. Strony w ramach działań R&D będą współpracować nie tylko nad rozwojem małoskalowej linii produkcyjnej, ale także m.in. nad zoptymalizowaniem kosztu wytwarzania kartridży.

To istotny czynnik budowania wartości rynkowej zarówno systemu BacterOMIC, jak i samej spółki. W czasie obowiązywania umowy zamierzamy także negocjować warunki naszej potencjalnej współpracy w zakresie produkcji kartridży na dużą skalę. Wierzymy, że dzięki temujeszcze lepiej przygotujemy spółkę Bacteromic pod kątem  jej sprzedaży – mówi Marcin Izydorzak, członek zarządu Scope Fluidics S.A.

 – Technicolor jest wiodącym na świecie producentem  wyrobów precyzyjnych i dostawcą usług związanych z łańcuchem dostaw w tym zakresie, posiadającym wieloletnie doświadczenie w obsłudze klientów z branży medialnej i rozrywkowej, a także coraz wyraźniej zaznaczającym swoją obecność na rynku diagnostyki medycznej i nauk przyrodniczych pod marką Technicolor Precision BioDevices. Technicolor będzie wspierać produkcję kartridży BacterOMIC w swoim zakładzie produkcyjnym w Piasecznie, w Polsce. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Scope Fluidics Group w tej pilotażowej fazie produkcji – komentuje David Holliday, prezes Technicolor HES.

System BacterOMIC jest obecnie testowany w trzech niezależnych laboratoriach zewnętrznych. Celem badań jest ocena jego działania, szczególnie poprawności analiz z wykorzystaniem panelu, umożliwiającego ilościowe oznaczenie lekowrażliwości na antybiotyki stosowane w leczeniu zakażeń bakteriami Gram negatywnymi oraz Gram pozytywnymi. Pozytywny wynik weryfikacji w ośrodkach klinicznych będzie stanowił podstawę do ubiegania się o uzyskanie certyfikatu CE IVD, który umożliwia wprowadzenie urządzenia diagnostycznego na rynek europejski. Uzyskanie certyfikatu CE IVD jest planowane jesienią tego roku.

Prace nad systemem rozpoczęły się w 2016 roku i wówczas sprecyzowane zostały ogólne założenia, które w kolejnych etapach były rozwijane przez zespół z grupy Scope Fluidics. Kolejne generacje systemu, z poprawioną ergonomią i rozwiązaniami ułatwiającymi industrializację, testowano w prestiżowych ośrodkach klinicznych, m.in. w Narodowym Instytucie Leków, Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc czy Instytucie Zdrowia Dziecka w Warszawie.