Sprawdź najnowsze wykresy od BofA

0

Czerwiec 26, 2018 12:29

USA EDIT

Już tylko 41 dni dzieli nas od najdłuższego w historii rynku byka. Prawdopodobnie bez problemu rekord zostanie pokonany, przecież to tylko niespełna dwa miesiące.

Jednak Bank of America ostrzega przed nadchodzącym kryzysem, obecna wycena rynku po raz kolejny została oderwana od fundamentów, liczą się tylko nowe wzrosty. Analitycy BofA wskazują na kilka rzeczy, które mogą doprowadzić do kryzysu finansowego.

  1. Zacieśnianie monetarne – bank przewiduje, że w przeciągu następnych 6-8 miesięcy banki centralne staną się sprzedawcami netto. Co to właściwie oznacza? Odwrócony program QE, czyli papiery wartościowe, które zostały nabyte w trakcie luzowania ilościowego od 2009 roku zaczną być wyprzedawane. Oprócz tego duże ryzyko niosą za sobą podwyżki stóp procentowych.
  2. Wojna handlowa – kolejne taryfy celne nakładane na produkty chińskiego pochodzenia zwiększają protekcjonizm USA, który znalazł się na najwyższym poziomie od 1970 roku. Według BofA „wojna handlowa” jest pierwszym etapem do wojny zbrojeniowej pomiędzy USA-Chiny.
  3. Kolejny powód do obaw, to spowalniający przyrost zysków przypadających na jedną akcję.
  4. Odwrócona krzywa rentowności. Ostatnie 7 recesji zostało przewidziane przez spadek rentowności obligacji 2-10 letnich poniżej zera. Po wystąpieniu tego zjawiska recesja przeważnie nadchodziła w przeciągu 4-5 kwartałów kalendarzowych.

US recessions

Wszystkie powyższe ostrzeżenia dotyczą dłuższego terminu. Jak widać spread rentowności 2-10 lat nie spadł poniżej zera, zatem nie możemy mówić o nagłym nadejściu recesji. Nawet, kiedy dana zmienna spadnie poniżej zera, to według BofA kryzys pojawi się prawdopodobnie dopiero po czterech kwartałach.

Natomiast w krótkim terminie bank wskazuje na zbyt duży pesymizm wśród inwestorów. Wskaźnik Bull & Bear znalazł się blisko poziomu „Extreme Bear”, co może sugerować mocniejszy rajd wzrostowy na amerykańskich indeksach.

Czytaj również:  Rekordowe inwestycje funduszy venture capital w 2018 r.

BofAML

Analiza techniczna – DJI30

A co na to analiza techniczna? Na indeksie Dow Jones Industrial w krótkim terminie widać tylko konsolidację. Dolna banda konsolidacji znajduje się w okolicy poziomu 23170-23450. Z kolei górna została wyznaczona przez szczyt z lutego 2018 roku.

Co pozostanie bazowym scenariuszem? Kontynuacja ostatnich wzrostów do górnej bandy konsolidacji, ponieważ oscylator stochastyczny wskazuje na bardzo mocno wyprzedany indeks. Oprócz tego warto spojrzeć na ostatnie impulsy wzrostowe, które za każdym razem wypychały indeks na wyższe poziomy.

Jednakże z drugiej strony pokonanie krótkoterminowego wsparcia 24250-24430 mogłoby doprowadzić do ponownej wyprzedaży w okolicę minima z lutego 2018 roku.

Notowania DJI30 , interwał dzienny

Notowania DJI30 , interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Dział Analiz Admiral Markets