Startupy medyczne w Polsce ratują system ochrony zdrowia

medycyna

Bez startupów system ochrony zdrowia w Polsce może się rozsypać – alarmował wiceprezes Adam Niedzielski podczas konferencji MEDmeetsTECH, na której zaprezentowano raport poświęcony rynkowi polskich startupów medycznych. Podczas konferencji MEDmeetsTECH, która odbyła się 26 marca 2019 r. w Warszawie, dyskutowano m.in. o barierach w rozwoju startupów medycznych w Polsce. Punktem wyjścia był raport przygotowany we współpracy z agencją Atena Search & Consulting. 

„Uważam, że cały sektor startupowy związany z innowacjami w medycynie jest w gruncie rzeczy ratownikiem systemu ochrony zdrowia” – stwierdził dr n. ekon. Adam Niedzielski, zastępca prezesa NFZ ds. operacyjnych. „Mamy rosnący geometrycznie popyt na różne usługi medyczne i podaż, która stoi w miejscu – deficyt lekarzy i pielęgniarek. Te dwa trendy można zderzyć ze sobą wyłącznie za pomocą technologii” – przekonywał. Adam Niedzielski podkreślił, że nie tyle chodzi o technologie zwiększające efektywność, ile o rozwiązania, które pozwalają na wczesnych etapach wychwytywać pewne zjawiska i zmniejszać kosztochłonność interwencji. „Bez startupów system ochrony zdrowia może się rozsypać” – alarmował.

Na oszczędności, jakie pozwalają generować startupy, zwrócił również uwagę dr n. med. Łukasz Kołtowski, który dzielił się swoim doświadczeniem z wdrażania przenośnego spirometru AioCare we współpracy z Polpharmą. Wskazał na ważny aspekt, jakim jest trafne zdiagnozowanie przez twórców startupów potrzeb zarówno pacjentów, jak i lekarzy. „Lekarze rodzinni chcą robić spirometrię, ale nikt ich tego nie nauczył i się tego boją. Danie im narzędzia dowartościowało lekarzy – dzięki niemu mogą lepiej diagnozować pacjentów” – stwierdził dr Kołtowski. Kolejnym krokiem było dopracowanie produktu i dotarcie z nim poprzez przedstawicieli do konkretnych lekarzy. „U 23 proc. z 5 tys. przebadanych pacjentów wykryto obturację. Włączenie tanich leków generycznych pozwoliło na oszczędności” – podsumował.

Michał Pizon, współzałożyciel systemu teleopieki SiDLY, mówił o potrzebie certyfikacji startupów. Zapytany o korzyści ze współpracy z instytucjami samorządowymi, wskazał na skalę działania i minimalizację kosztów. Zwrócił też uwagę na zyski dla jednostek samorządowych. „Pomagamy im utrzymać założenia statusowe, które one muszą realizować, np. zapewnienie opieki socjalnej osobom niepełnosprawnym, seniorom. Staramy się tak dobierać modele finansowania, aby to było dla nich jak najbardziej atrakcyjne” – podsumował Michał Pizon.

Katarzyna Michalak-Magda z departamentu programów sektorowych Polskiego Funduszu Rozwoju zdradziła, że PFR zamierza stworzyć – wspólnie z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Rozwoju i Przedsiębiorczości – forum dialogu dla przedsiębiorstw z obszaru medtech. Takie działania zostały już podjęte w przypadku innych branż, m.in. biotechnologii.

Czego brakuje startupom? „Kapitału i kompetencji. Główna potrzeba pozostaje niezmienna: smart kapitał, smart money. Jeżeli kapitał, to połączony z wiedzą i doświadczeniem i z tym, że jeżeli budowany jest model biznesowy, to jest on konstruowany w ten sposób, że produkt będzie chroniony, certyfikowany, skalowalny, będzie spełniał potrzeby płatnika i będzie mógł wychodzić na zagraniczne rynki” – powiedziała Katarzyna Michalak-Magda.

Co wynika z „Raportu o startupach medycznych w Polsce”?

W raporcie przygotowanym przez MEDmeetsTECH i agencję Atena Search & Consulting uwzględniono 62 startupy (szacuje się, że w Polsce jest ok. 100 startupów medycznych) z różnych dziedzin medycyny, związane ze sportem, zdrowym stylem życia, odżywianiem. Zawiera on też opinie ekspertów (niektóre zacytowaliśmy poniżej), mających znaczący wpływ na medtech w Polsce. Badanie zrealizowano metodą CAWI w dniach 14.01-8.02.2019 r.

STARTUP to słowo, które jest rożnie definiowane. Najczęściej mówi się, że jest to organizacja szukająca modelu biznesowego, która posiada rozwiązanie lub produkt mający charakter innowacyjny. Taką też definicję przyjęli autorzy raportu.
Jak wynika z raportu, przeważająca większość założycieli startupów to mężczyźni (85 proc.). Z drugiej strony startupy założone przez kobiety, m.in. SiDLY, Pregnabit, Braster, PelviFly, wyróżniają się na tle innych – stwierdzają autorzy opracowania.

W przypadku branży medtech nie potwierdza się stereotyp,  że startupy zakładają głównie studenci zaczynający swoją przygodę z biznesem – 57 proc. założycieli startupów medycznych w Polsce jest w wieku 30-39 lat, czyli to młodzi, ale już  doświadczeni przedsiębiorcy.

38 proc. założycieli startupów ma wykształcenie techniczne, a 19 proc. medyczne. 80 proc. ma doświadczenie zawodowe z pracy w korporacji, firmie rodzinnej lub innym przedsiębiorstwie. 15 proc. deklaruje doświadczenie w pracy naukowej i dydaktycznej.