25 maja o północy kończy się nabór startupów technologicznych do 3. edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland. Celem projektu jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek Skarbu Państwa. W ramach programu wsparcia startupom udzielą m.in. PKO Bank Polski, Grupa PGNiG, KGHM CUPRUM, Grupa Adamed, Intel, Visa oraz Hewlett Packard Enterprise Polska. Pięć najlepszych zespołów wyjedzie do Bostonu, gdzie zaprezentują swoje technologie przed inwestorami z USA.
Startupy, które zakwalifikują się do programu, nie tylko otrzymają możliwość współpracy z rynkowymi gigantami i przejście akceleracji zgodnie z modelem Massachusetts Institute of Technology. Najlepsze z akcelerowanych firm, dzięki grantowi uzyskanemu przez MITEF Poland w pilotażowym programie ScaleUp, zdobędą również szansę na dofinansowanie działalności w kwocie nawet do 200 tysięcy złotych. Innowacyjne mikro i małe przedsiębiorstwa mogą składać dokumenty aplikacyjne za pośrednictwem strony mitefpoland.org do północy 25 maja.
– Na rynku pojawia się coraz więcej inwestorów, którzy gotowi są na finansowanie innowacyjnych technologii. Często zdarza się jednak tak, że startupy, które są jeszcze na zbyt wczesnym etapie rozwoju, nie mogą ich przyjąć. Celem programu MIT Enterprise Forum Poland jest wspieranie krajowych startupów naukowo-technologicznych w komercjalizacji proponowanych przez nie rozwiązań – mówi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna MIT Enterprise Forum Poland. – W ramach akceleratora przewidzieliśmy dla startupów cztery ścieżki branżowe, a także ścieżkę ogólną, dedykowaną startupom rozwijającym technologie w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji – dodaje.
Startupy z branży finansowej, które dołączą do ścieżki Let’s Fintech with PKO Bank Polski!, będą miały szansę przetestować swoje rozwiązania w środowisku klienckim w Oddziałach Laboratoryjnych PKO Banku Polskiego. Bank będzie pomagał również poprzez dostosowanie swojej infrastruktury IT na potrzeby startupów. Z kolei PGNiG, będący partnerem strategicznym ścieżki Energia, zaoferuje początkującym przedsiębiorcom m.in. swoje laboratoria, dostęp do baz danych, a także infrastrukturę produkcyjną. Na pomoc będą mogły też liczyć startupy rozwijające technologie związane z ochroną zdrowia. Grupa Adamed, będąca partnerem strategicznym ścieżki Zdrowie, zapewni m.in. wsparcie merytoryczne specjalistów dziedzinowych Grupy Adamed oraz Silvermedia (rozwiązania dla telemedycyny), profesjonalne oceny możliwości wdrożenia rynkowego czy wsparcie komercjalizacji. Czwartej ścieżce, surowcowej (która nie ogranicza się jednak tyko do surowców, ale obejmuje przemysłowy potencjał Grupy KGHM), patronuje KGHM CUPRUM Centrum Badawczo-Rozwojowe. Wybranym startupom Spółka proponuje m.in. potencjał swoich 13 zespołów badawczych i 3 akredytowanych laboratoriów, szybką ścieżkę współpracy, a także możliwość wdrożenia innowacyjnych technologii w spółkach Grupy KGHM.
– Startupy, które wezmą udział w programie, dowiedzą się, jak przygotować podstawy dobrze zorganizowanej firmy, która wygeneruje produkt gotowy do wejścia na rynek – tłumaczy Magdalena Jabłońska. – Projekt realizowany jest z udziałem mentorów z całego świata, skupionych wokół ekosystemu MIT. To ludzie z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w biznesie, którzy dają wskazówki, w jakim kierunku można daną technologię rozwinąć i na jakich rynkach może ona odnieść sukces. Ponadto, przedsiębiorcy biorący udział w programie mogą liczyć na merytoryczne wsparcie ekspertów z kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi oraz Wardyński i Wspólnicy. To ogromna wartość dla startupów, które chcą rozwijać swój biznes – dodaje Jabłońska.
Partnerami programu MIT Enterprise Forum Poland są również Campus Warsaw, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP) oraz Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń.