Szansa na korektę na EUR/USD. Dane z GUS o 14.00

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Coraz lepsze statystyki zatrudnienia w Polsce.

Nowe minima na głównej parze

Handel na rynkach cały czas odbywa się pod dyktando środowej decyzji Fed i późniejszej konferencji Janet Yellen. Jastrzębi ton wypowiedzi spowodował, że dolar dość znacznie się umacnia do większości walut. Na EUR/USD doszło do wybicia dołem z kilkuletniej konsolidacji. Wczoraj był moment, że pojawiła się szansa na korektę, bardzo szybko jednak zapędy zostały zahamowane, a główna para walutowa świata zaliczyła kolejny dołek tym razem na 1,0367. Niemniej jednak inwestorzy przed końcem roku będą realizować zyski co daje spore możliwości stronie popytowej.

Bardzo dobre dane z USA

Specjalnej wagi nie miała spora porcja danych, która pojawiła się z USA. Mimo, że pozytywnie zaskoczyły choćby wskaźnik przemysłowy NY Empire State czy indeks mierzący aktywność przemysłu z Filadelfii. Pozostałe dane były zgodne z prognozami.

Ciekawe słowa Carneya

Zaskoczenia nie było po wczorajszych decyzjach banków centralnych Anglii i Szwajcarii. Parametry polityki monetarnej pozostały bez zmian. Warto wspomnieć jedynie o słowach prezesa Banku Anglii, który stwierdził, że inflacja może być słabsza niż było to zakładane w projekcjach makroekonomicznych. Trudno powiedzieć na czym Carney opierał swoje słowa, ale w obliczu możliwego ograniczenia wzrostu gospodarczego byłoby to bardzo wskazane. Nieco zaskakujące stwierdzenie gdyż chyba wszystkie banki centralne oczekują powolnego wzrostu inflacji ale też wzrostu gospodarczego. W Wielkiej Brytanii cały czas istnieje obawa, że Brexit wywoła zahamowanie w gospodarce. Funt dzisiaj osłabia się do większości walut.

Słaby bilans handlowy

O 11 poznaliśmy wskaźniki inflacji konsumenckiej w strefie euro. Zgodnie z prognozami nastąpił wzrost o 0,1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Rosną ceny energii więc wyższy wskaźnik ma swoje uzasadnienie. O tej samej godzinie nastąpiła publikacja bilansu handlowego strefie euro. Oczekiwania były spore po wysokim odczycie we wrześniu tym razem jednak odczyt wypadł dużo słabiej. Dominacja luźnego podejścia stosowanego przez EBC skutecznie obniża znaczenie publikowanych danych makro i tym razem podobnie, euro kompletnie nie zareagowało.

Wynagrodzenia i zatrudnienie

O 14 poznamy dane GUS odnośnie zmian zatrudnienia w listopadzie. Od początku 2014 obserwujemy cały czas wzrost, w październiku było to 3,1%. Wpływ publikacji będzie raczej marginalny, gdyż polska waluta pozostaje pod presją decyzji Fed, co jest sporym ryzykiem podażowym. Na USD/PLN obserwujemy kilkunastoletnie maksima, wczoraj było nawet 4,28. Obecnie wraz z ruchem w górę na EUR/USD obserwujemy już poziom znacznie niższy poniżej 4,23.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl