W tym tygodniu RPP może zwrócić uwagę na rosnące ryzyko podwyżki stóp procentowych

forex waluty

Na krajowym rynku stopy procentowej ostatni tydzień przyniósł wyraźny wzrost rentowności obligacji skarbowych, widoczny głównie na dłuższym końcu krzywej dochodowości. W przypadku papierów o krótkich terminach wykupu zmiany były relatywnie słabsze, co wynikało z utrzymującej się korzystnej sytuacji na rynku pierwotnym, wspierającej wyceny.

W najbliższych dniach sytuacja nie powinna się znacząco zmienić. Kluczowymi wydarzeniami w kraju będą posiedzenie NBP i aukcja obligacji skarbowych. Chociaż należy założyć, że w środę RPP nie zmieni stóp procentowych, to prawdopodobnie zaostrzy swoją retorykę. Z ostatnich wypowiedzi wynika, że 6 na 10 członków Rady w mniejszym lub większym stopniu rozważa lub dopuszcza możliwość podwyżki stóp procentowych w 2018 r. Dla porównania rynek instrumentów pochodnych wycenia w pełni podwyżkę stóp o 25 pb. w IV kw. 2017 r. Przed posiedzeniem Rady takie założenie można uznać za bardzo konserwatywne, gdyż mocne dane makroekonomiczne rodzą ryzyko wcześniejszej reakcji ze strony banku centralnego. Ten scenariusz wzmocnić mogą publikowane w środę założenia dotyczące zaktualizowanej przez NBP ścieżki wzrostu PKB w kolejnych latach. Dotychczas NBP zakładał wzrost PKB w 2018 r. na poziomie 3,5%, podczas gdy prognozy rynkowe, ale też oczekiwania niektórych członków Rady zmierzają bardziej w kierunku 4%. Istnieje tu zatem spora przestrzeń do korekty prognoz w górę, co zapewne miałoby jednocześnie przełożeniem na oczekiwania niektórych członków Rady. Dlatego, podobnie jak na poprzednich posiedzeniach, także tym razem spodziewać się można z jednej strony podtrzymania scenariusza bazowego, czyli utrzymania stóp bez zmian, ale jednocześnie zwrócenia uwagi na rosnące ryzyko podwyżek stóp w przyszłym roku. Przy takim tonie wypowiedzi członków Rady presja na wzrost rentowności instrumentów na krajowym rynku stopy procentowej wydaje się bardzo prawdopodobna.

Dodatkowo jeszcze w przypadku rynku obligacji skarbowych dochodzi zbliżający się przetarg zamiany. Ministerstwo Finansów emitować będzie papiery serii OK0720, WZ1122, PS0123, DS0727 i WZ0528 w zamian za obligacje zapadające w przyszłym roku (tym samym przetarg będzie finansował przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe). Dotychczas bardzo niska wartość podaży na rynku pierwotnym zdecydowanie wzmacniała wyceny obligacji o krótkich terminach wykupu. Dlatego prawdopodobny wzrost wartości emisji obligacji w IV kw. 2017 r. powinien teraz przynieść spadek ich cen (w tym miesiącu odbędzie się jeszcze jedna aukcja regularna o wartości 4-8 mld PLN). Warto w tym miejsce jednocześnie dodać, że rentowności krótkoterminowych obligacji są o ponad 40 pb. niższe od notowań na rynku instrumentów pochodnych, które i tak wydają się zbyt ostrożnie wyceniać ryzyko podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku.

Rynek stopy procentowej

Autor: Mirosław Budzicki, PKO Bank Polski