USD potrzebuje wsparcia ze strony FOMC

FOMC

USD pozostaje słabszy w parach walutowych w efekcie oczekiwań związanych z jutrzejszym posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Powszechnie przyjmuje się, że Fed odpowiada rynkowa ocena przyszłej trajektorii stóp Fed, tj. że w ciągu najbliższych 12 miesięcy podwyżka stóp wyniesie jedynie ok. 50 punktów bazowych.

Trudno zakładać jeszcze bardziej umiarkowany scenariusz, jednak równie trudno jest brać pod uwagę jakikolwiek dramatycznie agresywny obrót spraw po ostatniej serii słabych danych (w szczególności w przypadku, gdyby jutrzejszy odczyt PKB okazał się wyjątkowo słaby). W takiej sytuacji bierny komunikat oznaczałby, że wszystko zależy od pozycjonowania na rynku i przekonania co do trendu kursu USD. Podejrzewam, że USD ostatecznie się umocni, natomiast znaczna niepewność wiąże się z pytaniem, czy nastąpi to jutro, czy też dopiero za tydzień lub później.

W nocy odbyło się wystąpienie prezesa Reserve Bank of Australia, Glenna Stevensa, i biorąc pod uwagę nocną akcję w parach z AUD, można by sądzić, że mówił interesujące rzeczy. Niestety, w wystąpieniu skupił się na zagrożeniach dla australijskiego systemu finansowego, a samo wystąpienie miało miejsce podczas „Szczytu Bankowości i Majątku” i nie zawierało żadnych istotnych wskazówek co do przyszłej polityki pieniężnej.

Umocnienie się pary AUD/NZD powyżej poziomu 1,0300 wydaje się interesujące, jednak do czasu posiedzenia Reserve Bank of New Zealand w ten czwartek nic jeszcze nie jest przesądzone.

Odporność EUR w parze EUR/USD i wczorajsze gwałtowne umocnienie w parze EUR/CHF mogą w znacznym stopniu być wynikiem ostatnich doniesień z Grecji. Premier Tsipras z jednej strony zagroził rozpisaniem narodowego referendum w przypadku, gdyby wierzyciele Grecji nie poszli na ustępstwa w zasadniczych kwestiach, z drugiej strony jednak oświadczył, że spodziewa się osiągnięcia porozumienia do 9 maja.

Według agencji Reuters,  dzień po tym, jak agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy Japonii, japoński minister gospodarki, Amari, zapowiedział, że rząd planuje wdrożenie „zdecydowanej dyscypliny fiskalnej w celu podtrzymania zaufania rynku”. Na czym może polegać ten plan? Sytuacja finansowa Japonii pozostaje chaotyczna, a następna podwyżka VAT została przesunięta w czasie do końca przyszłego roku. Wszelkie działania oszczędnościowe natychmiast zrujnowałyby i tak już delikatną japońską gospodarkę.

Wykres: AUD/USD

Trudno zbyt wiele wywnioskować po parze AUD/USD, która znajduje się lekko powyżej ostatniego maksimum, ponieważ pozostaje nam do pokonania spory obszar przedziału do poziomu 0,7940, a także czekamy na posiedzenie FOMC (ponadto 100-dniowa średnia ruchoma, która pojawia się wówczas, gdy 200-dniowa średnia ruchoma zbytnio się oddali, plasuje się w okolicach maksimów z ubiegłej nocy, tj. rejonów 0,7880+).

Wykres: AUD/NZD 

Akcja w parze AUD/NZD nabiera tempa przed posiedzeniem RBNZ, które odbędzie się jutrzejszej nocy (lub w czwartek w przypadku azjatyckich stref czasowych). Niedźwiedzie dążące do parytetu zostały wypchnięte ze swoich pozycji w miarę, jak rynek zaczyna dostrzegać potencjał dalszych umiarkowanych wytycznych ze strony RBNZ.

Ruch powyżej istotnego obszaru 1,0300 byłby interesujący pod względem technicznym, mimo iż pełne potwierdzenie otrzymamy w przypadku łagodnej retoryki RBNZ. Ruch w rejony 1,0500+ sugerowałby koniec lokalnej bessy trwającej od końca 2014 r.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: waluta znajduje się w defensywie przed posiedzeniem FOMC. W zależności od retoryki Fed, zarówno pozytywne, jak i negatywne reakcje mogą być szeroko zakrojone.

EUR: wczorajsza próba odnotowania nowych maksimów zakończyła się niepowodzeniem i kolejny ruch wiadomy będzie dopiero po posiedzeniu FOMC. Wszystko zależy od oporu na poziomie 1,1000/25 lub od tego, czy niedźwiedzie ponownie wejdą do gry

JPY: długie pozycje w JPY w takich parach, jak EUR/JPY, wydają się interesujące, jednak mogą być uzależnione od ewentualnej walki USD i od tego, czy JPY w dalszym ciągu będzie odzwierciedlać ruchy USD jako niższa beta. Wyjątkowo słaby odczyt handlu detalicznego jest wynikiem podwyżki VAT w kwietniu ubiegłego roku.

GBP: przewiduje się, że dzisiejszy odczyt brytyjskiego PKB w I kwartale będzie mocny, przez co rośnie liczba długich pozycji w parze GBP/USD; niepewność związana z wyborami poszła w odstawkę, a ponadto zakłada się, że jutrzejszy odczyt PKB w Stanach Zjednoczonych będzie słaby, a następujący po nim komunikat FOMC nie wniesie nic nowego. Istnieje potencjał dalszego wzrostu z punktu widzenia rozpiętości stóp procentowych, w szczególności w przypadku, gdyby Fed jutro okazała się wyjątkowo ostrożna, mimo iż z każdym kolejnym umocnieniem jestem coraz bardziej sceptyczny.

CHF: para EUR/CHF kontynuuje rajd w reakcji na wczorajsze zmniejszenie spreadów w UE i spadek rentowności greckich obligacji. W przypadku, gdyby w nadchodzących dniach/tygodniach doszło do nowego porozumienia w sprawie Grecji, istnieje jeszcze większy potencjał do umocnienia. Pierwszą przeszkodą na drodze umocnienia jest poziom 1,0425. Przy okazji, wsparcie w parze USD/CHF nadal plasuje się na poziomie 0,9500.

AUD: waluta pozostaje odporna i stopniowo się umacnia przed jutrzejszym posiedzeniem FOMC oraz w efekcie wzrostu cen rudy żelaza. Największy potencjał ma para AUD/NZD, ale również i para AUD/USD być może przełamie górną granicę przedziału powyżej poziomu 0,7900. Kluczowa pod tym względem będzie akcja po posiedzeniu FOMC.

NZD: w środę wieczorem/w czwartek rano, w zależności od strefy czasowej, odbędzie się kluczowe posiedzenie RBNZ; w przypadku złagodzenia wytycznych istnieje potencjał dalszych spadków.

SEK: jutro odbędzie się posiedzenie Riksbank, z którym wiąże się znaczne ryzyko luki bez względu na wynik. Bank chciałby uniknąć jakichkolwiek reakcji skutkujących umocnieniem SEK, co miało miejsce po posiedzeniu w lutym, jednak może to być konieczne.

NOK: para EUR/NOK traci na wartości, jednak do testu minimów przedziału może być konieczne zdecydowane umocnienie cen ropy.

Najważniejsze dane ekonomiczne

 • Japonia: sprzedaż detaliczna w marcu wykazała -1,9% m/m w porównaniu z przewidywanym wynikiem +0,6%
 • Japonia: handel detaliczny w marcu wykazał -9,7% r/r w porównaniu z przewidywanym wynikiem -7,5%
 • Japonia: wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw w kwietniu wyniósł 47,4 w porównaniu z przewidywanym 49,0 oraz z odnotowanym w marcu 49,8

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

 • Wielka Brytania: szacunkowy PKB w I kw. (08:30)
 • Kanada: wystąpienie Poloza z Bank of Canada (12:45)
 • Stany Zjednoczone: indeks cen domów S&P CaseShiller w lutym (13:00)
 • Stany Zjednoczone: wskaźnik zaufania konsumentów w kwietniu (14:00)
 • Stany Zjednoczone: indeks sektora wytwórczego Rezerwy Federalnej z Richmond w kwietniu (14:00)
 • Strefa euro: wystąpienie Weidmanna z EBC (17:30)
 • Nowa Zelandia: bilans handlowy w marcu (22:45)
 • Nowa Zelandia: prognoza aktywności i zaufania przedsiębiorców ANZ w kwietniu (01:00)

John J Hardy, Saxo Bank