W jaki sposób sprawdzić pożyczkodawcę na liście KNF?

w jaki sposob sprawdzic pozyczkodawce na liscie knf

Korzystając z usług podmiotów finansowych, skupiamy się głównie na kosztach podejmowanego zobowiązania. Na ogół sprawdzamy wysokość oprocentowania, RRSO, czy koszty dodatkowe. Jednak nie zawsze zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wiarygodność instytucji finansowej. Co powinniśmy sprawdzić, zanim skorzystamy z usług pozabankowych firm pożyczkowych? Gdzie otrzymamy rzeczowe informacje na temat podmiotów finansowych?

Opinie innych użytkowników w Internecie

Niektórzy konsumenci, zanim zdecydują się na wybór pożyczkodawcy, sprawdzają opinię innych użytkowników, bazując na wiedzy pozyskanej w Internecie. To jak najbardziej słuszna droga, lecz musimy wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie komentarze są wiarygodne.

Nierzetelność innych pożyczkobiorców może wynikać z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest anonimowość, dzięki której każdy może w dowolny sposób wyrazić swój osąd. Niekiedy konsument, który nie wywiązał się należycie z postanowień umowy, mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Takie działanie firmy pożyczkowej, choć jest zgodne z prawem, może wywołać chęć odegrania się na pożyczkodawcy. Sfrustrowany konsument może wyrazić swoją niechęć do danej firmy właśnie za pomocą nieprzychylnych komentarzy. Podobnie może wyglądać sytuacja, jeśli pożyczkobiorca nie zapoznał się z warunkami umowy i jest zaskoczony jej postanowieniami.

Niepochlebnych komentarzy możemy spodziewać się także od pożyczkowych rywali. Choć profesjonalne firmy pożyczkowe nie stosują negatywnych kampanii skierowanych na konkurencję, to mniej znane firmy mogą z nich korzystać, by szybko dogonić przeciwników.

Z drugiej strony anonimowość daje także możliwość podkoloryzowania rzeczywistości. Na szczęście większość z nas jest w stanie dość szybko zorientować się, że zbyt kwieciście napisany komentarz jest celowym zagraniem pożyczkodawcy, by poprawić sobie renomę.

Czy w związku z tym nie powinniśmy korzystać z opinii innych użytkowników? Oczywiście, że nie. Opinie innych użytkowników mogą być bardzo pomocne, jednak możemy odrzucać skrajne recenzje, które najprawdopodobniej należą do nieuczciwej konkurencji lub konsumentów, którzy nie wywiązali się z postanowień podpisanej umowy.

Sposoby weryfikacji firm pożyczkowych

Konsument, który szuka najbardziej odpowiedniego dla siebie produktu finansowego, nie jest pozostawiony sam sobie. Oprócz opinii w sieci może również znaleźć rzetelne rankingi pożyczek i firm finansowych, np. na everlike.pl.

Skąd jednak mieć pewność, że ranking jest wiarygodny, a na zaszczytnym pierwszym miejscu nie znajduje się instytucja, które zapłaciła opiniotwórczej stronie najwięcej? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, czy ranking jest na bieżąco aktualizowany, czy jasno deklaruje, że obecność pożyczkobiorcy w rankingu związana jest z dokonaniem przez niego opłat, a także, czy zespół, który ranking tworzy, składa się z ekspertów. Jeśli takie kryteria są spełnione, możemy podpierać się wynikami rankingu. Jednak aby nasza opinia była obiektywna, warto czerpać wiedzę z różnych stron. I właśnie strona internetowa pożyczkodawcy również odgrywa bardzo istotną rolę w ocenie rzetelności firmy pozabankowej.

Na stronie internetowej każdy podmiot finansowy musi udostępniać podstawowe informacje na temat prawnych aspektów swojej działalności. Informacje te dotyczą danych spółki, numeru NIP, REGON, wpisu do KRD i wysokości kapitału spółki. Ponadto istotne są informacje o danych osobowych i możliwości ich wycofania. Bardzo ważne jest, aby pożyczkodawca na swojej stronie publikował przykład reprezentatywny. Pamiętajmy o tym, że przykład reprezentatywny nie jest tożsamy z ofertą. Sytuacja każdego konsumenta jest inna, stąd może wymagać odmiennych warunków finansowania i uwzględniać inne koszty.

KNF – najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat pożyczkodawców

Komisja Nadzoru Finansowego jest instytucją, która nadzoruje w Polsce szeroko pojęty rynek finansowy. KNF sprawuje kontrolę nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, emerytalnym, ubezpieczeniowym, ale także wszelkimi instytucjami płatniczymi, w tym również płatnościami elektronicznymi. Celem nadrzędnym tej instytucji jest więc dbałość o prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego, jego stabilny rozwój, a także zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony uczestnikom rynku.

Jedną z ważniejszych z punktu widzenia konsumenta informacji jest udostępniana przez KNF Lista ostrzeżeń publicznych. Dokument ten ma na celu ostrzeżenie konsumentów i podmioty gospodarcze przed instytucjami, które są podejrzane lub rzeczywiście stosują nieuczciwe praktyki m.in. względem konsumentów.

W jaki sposób sprawdzić pożyczkodawcę na liście KNF?

Lista ostrzeżeń publicznych dostępna jest na stronie internetowej KNF pod adresem: www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne. W pierwszej części możemy sprawdzić, na jakiej podstawie prawnej podmioty, których dane są opublikowane, znalazły się na liście – przedstawione są ustawy wraz z odpowiednimi paragrafami. Jeżeli chcemy sprawdzić firmę, z którą chcemy podpasać umowę, lub dopiero przeglądamy jej ofertę, możemy wpisać jej dane w wyszukiwarkę podmiotów, która znajduje się poniżej wspomnianego opisu. Jeśli wybrana przez nas firma widnieje na liście KNF, powinniśmy się zastanowić, czy podpisanie umowy o pożyczkę online lub pożyczkę ratalną z podejrzanym o popełnienie przestępstwa podmiotem nie jest zbyt ryzykowne (https://lendup.pl/pozyczka-online-2/).

Lista ostrzeżeń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Kolejną bardzo ważną listą, którą możemy przeanalizować, jest lista ostrzeń publikowana na łamach strony internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Listę ostrzeżeń konsumentów UOKIK znajdziemy na stronie www.uokik.gov.pl w sekcji Konsumenci pod hasłem Ostrzeżenia konsumenckie. Minusem listy UOKIK jest brak wyszukiwarki. Musimy zatem samodzielnie prześledzić wszystkie podmioty, które przejawiają podejrzane zachowanie. Wystąpienie podmiotu na liście UOKIK powinno być dla nas flagą ostrzegawczą.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, do dyspozycji mamy co najmniej kilka form sprawdzenia rzetelności pożyczkodawcy. Warto z tych możliwości korzystać, aby mieć pewność, że podmiot finansowy wywiąże się ze swoich powinności zgodnie z obowiązującym prawem. Kolejną bardzo istotną formą zabezpieczenia swoich interesów jest uważne czytanie umowy. Pamiętajmy o tym, że oferta nie jest równoznaczna z zapisami umowy. Jeśli któryś punkt umowy nie jest dla nas jasny lub budzi nasze wątpliwości, w każdym momencie możemy się wycofać i zrezygnować z podpisania umowy. Ponadto nieskorzystanie z oferty firmy pozabankowej nie może wiązać się z ponoszeniem kosztów.