Warto wiedzieć przed dzisiejszym posiedzeniem FED

0

Reguły polityki monetarnej dla polityki Fed-u wskazują na konieczność dalszego podnoszenia stóp procentowych w USA. Część z nich sugeruje jednak potencjalne odwrócenie kierunku, stąd Fed może wykazywać większą ostrożność z dalszym podnoszeniem stóp. Od stycznia 2019 roku po każdym posiedzeniu Fed-u będzie organizowana konferencja prasowa.

W środę, prezes Powell będzie miał więc okazję zaprezentować rynkowi stanowisko Rady. Wznowienie prac rządu amerykańskiego to dobra wiadomość dla Fed-u deklarującego rosnącą wrażliwość na dane i element zwiększający prawdopodobieństwo, że na razie nie zostaną wycofane zapowiedzi dalszych podwyżek stóp w tym roku, chociaż może potwierdzić brak pośpiechu w normalizacji polityki pieniężnej (m.in. większą elastyczność w kwestii redukcji bilansu). Dopóki USA nie porozumieją się z Chinami w kwestach handlowych (na ten tydzień zaplanowane są kolejne negocjacje), Fed powinien prowadzić łagodniejszą politykę monetarną. Po dokonaniu czterech podwyżek stóp procentowych w ubiegłym roku FOMC zdecydowanie zmienił ton, wskazując na rodzące się wątpliwości, co do utrzymania dotychczasowego tempa normalizacji polityki monetarnej. W piątek pojawiły się doniesienia prasowe, jakoby Fed gotowy był do ogłoszenia modyfikacji w programie QT (redukowania sumy bilansowej), która miałaby polegać na jego wcześniejszym zakończeniu. Nie wydaje się jednak, aby Rezerwa Federalna chciała obecnie składać jakiekolwiek wiążące deklaracje. Wysoce prawdopodobne wydaje się, że Fed poczeka do połowy roku, wówczas to będzie mógł lepiej ocenić sytuację gospodarczą kraju i będzie więcej wiedział o przebiegu amerykańsko-chińskich rozmów handlowych.

Wykres dnia: Reguły polityki monetarnej dla polityki Fed-u wskazują na konieczność dalszego podnoszenia stóp procentowych w USA. Część z nich sugeruje jednak potencjalne odwrócenie trendu, stąd Fed może wykazywać większą ostrożność z dalszym podnoszeniem stóp.

Reguły polityki monetarnej dla polityki Fed-u wskazują na konieczność dalszego podnoszenia stóp procentowych w USA
Źródło: Thomson Reuters

Autor: Joanna Bachert / PKO Bank Polski

Czytaj również:  Wyniki EPD Renewables po I kwartale 2019 r.