Spowalniająca Francja. Zmiany w FED

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Dane gospodarcze z Francji były lepsze od oczekiwań, ale wciąż słabe. Polski rynek pracy przed kolejnymi rekordami. Zmiany w polityce komunikacyjnej FED-u.

Dane z Francji

Dzisiaj od rana poznaliśmy dwa ważne odczyty gospodarcze dla Paryża. Z jednej strony wbrew obawom części analityków gospodarka nie skurczyła się w IV kwartale. Wzrosła powyżej oczekiwań, co jest krótkoterminowo dobrym sygnałem dla wspólnej europejskiej waluty. Złym sygnałem jest z kolei fakt, że ten wzrost to zaledwie 0,3% w ujęciu kwartalnym. Drugim powodem do obaw jest spadek wydatków konsumentów o 1,5% przy oczekiwanym spadku o 0,2%. Biorąc pod uwagę sukcesy protestów tzw. żółtych kamizelek wątpliwe jest by większe programy reform zapowiadanych przez prezydenta miały dojść w tym kraju do skutku.

Dobre perspektywy rynku pracy

W Polsce pomimo spodziewanego pogorszenia koniunktury wynikającego z wielu wskaźników wyprzedzających mamy również spodziewany wzrost zatrudnienia. Dlaczego tak się dzieje? Wiele firm ma obecnie problemy wynikające z braku rąk do pracy. To właśnie brak specjalistów dla wielu z nich jest obecnie barierą dla dalszego rozwoju. Jest to bardzo dobry sygnał. Oznacza on bowiem, że firmy mniej boją się pogorszenia koniunktury niż braku rąk do pracy. Obecnie nadwyżka firm chcących zwiększać zatrudnienie nad tymi, które zamierzają zwalniać jest równie duża jaki w szczycie kryzysu z 2008 roku był niedobór.

Amerykanie decydują o stopach procentowych

Dzisiaj o 20:00 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych z Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Jest to w pewnym sensie amerykański odpowiednik naszej Rady Polityki Pieniężnej. Najprawdopodobniej nie dojdzie do zmiany stóp procentowych. Dlaczego zatem to posiedzenie jest takie ważne? Jest to pierwsza konferencja FED po której odbędzie się regularna konferencja prasowa na jej temat. Coś co jest standardem w Europie w USA z jakiegoś powodu nie miało miejsca. To właśnie ta konferencja oraz wskazania dalszej polityki monetarnej USA powinny być głównym czynnikiem kształtującym wartość dolara w najbliższych dniach.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Niemcy – wstępne dane na temat inflacji,
  • 14:15 – USA – raport ADP na temat zatrudnienia,
  • 14:30 – USA – wstępne dane na temat PKB.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl