Węgry znów blokują. Wzrosty w USA

0
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Kolejny unijny projekt blokowany przez Węgrów. Wzrosty cen ropy powodują, że w miejscach gdzie dotychczas nie było zgody na wydobycie wkrótce będzie to możliwe. Kolejne rekordy Dow Jones.

Nie dla harmonizacji podatków w UE

Komisja Europejska rozpoczęła kroki w celu harmonizacji, czytaj ujednoliceniu, podatków od przedsiębiorstw. Celem tego zabiegu ma być niekonkurowanie przez państwa członkowskie stawką podatku pomiędzy sobą. Jak nietrudno się domyślić regulacja dotknęłaby najmocniej te państwa, które dotychczas stosowały najniższe stawki. To właśnie one wyraziły najgłośniej swój sprzeciw. Na Węgrzech stawka podatku jest 10% niższa niż w Polsce, a w Irlandii 6,5%.

Rosnąca ropa marginalizuje ekologów

Wraz ze wzrostem cen ropy do głosu coraz częściej dochodzą nie ekolodzy a lobbyści firm wydobywczych. W USA zezwolono właśnie na wydobycie ropy i gazu na obszarach Narodowego Rezerwatu Przyrody na Alasce. Dodatkowo rozważa się anulowanie decyzji Baracka Obamy o nie wydobywaniu ropy na terenie wód terytorialnych. Chodzi głównie o wybrzeże Kaliforni oraz Zatokę Meksykańską. Tendencja ta widoczna jest nie tylko w USA. W Norwegii właśnie zapadł wyrok pozwalający na dalsze odwierty na Arktyce. Jaki będzie mieć to wpływ na ceny ropy? W krótkim okresie żaden. W dłuższym okresie, kiedy kolejne odwierty powstaną można się spodziewać większych nadwyżek surowca, których OPEC być może nie będzie w stanie zneutralizować ograniczając wydobycie. W takim scenariuszu oznaczałoby, długoterminowe ograniczenie dla wzrostów cen ropy.

Giełda rośnie pomimo słabego dolara

Ostatnie dni to na rynkach dwie ważne tendencje w kontekście USA. Po pierwsze kolejne osłabienia dolara powodowane zbyt optymistycznymi prognozami w przeszłości oraz pełen optymizm na rynku akcji. Dow Jones przebił właśnie 25 000 punktów. Oznacza to, że w ciągu roku wzrósł o ponad 25%.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 17:00 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.
Czytaj również:  Surowce dadzą zarobić w 2020 roku. W centrum uwagi inwestorów m.in. miedź i pallad

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl