Wstępne wskaźniki jeszcze nie odzwierciedlają ryzyka związanego wyborami w Niemczech i Francji

0

W minionym tygodniu poznaliśmy niewiele nowych danych ekonomicznych. Ważną rolę odgrywały natomiast wskaźniki wstępne, np. dla PMI. W strefie euro PMI dla sektora wytwórczego utrzymuje się na poziomie 55,5 pkt.

Indeks PMI dla strefy usług jest zbliżony i wynosi 55,6 pkt. Potwierdza to swym wzrostem również niemiecki indeks koniunktury IFO, który wzrósł do 111 pkt. Jednak wszystko może się jeszcze zmienić. Musimy być świadomi, że stabilność rynku walutowego w najbliższej przyszłości będzie coraz bardziej zależeć od sytuacji politycznej we Francji i w Niemczech, gdzie wkrótce odbędą się bardzo ważne wybory.

Spośród innych danych warto wspomnieć o wzroście stopy bezrobocia w Polsce do 8,6%. Ze względu na roczną sezonowość nie ma jednak powodu do niepokoju i oczekuje się, że od marca bezrobocie znów będzie spadać. Na dobrą kondycję rynku pracy dodatkowo wskazuje wzrost liczby ofert pracy, których jest o 38,3% więcej niż w zeszłym roku. Polski złoty w tym tygodniu się umocnił i w piątek rano osiągnął poziom 4,31 EUR/PLN. Kurs eurodolara był na poziomie 1,06 EUR/USD.

Autor: AKCENTA

Czytaj również:  Brak pracowników i inwestycji prywatnych firm zagrażają rozwojowi polskiej gospodarki. Coraz więcej wskaźników zapowiada spowolnienie