Wyczekiwanie przed posiedzeniem Fed i głosowaniem w brytyjskim parlamencie

forex giełda

Przed posiedzeniem Fed zmienność na rynku dłużnym pozostaje niska. EUR/PLN nadal pozostaje w okolicach 4,29 czemu sprzyja zarówno bieżące otoczenie wewnętrzne jak i zewnętrzne rynku.

Rynek walutowy i stopy procentowej

Pierwszy dzień nowego tygodnia przebiegał spokojne, w poniedziałek kurs EUR/PLN nadal pozostawał w okolicach 4,29 zaś EUR/USD konsolidował się lekko powyżej 1,14 po tym jak euro po raz kolejny wybroniło strefę wsparcia w rejonie 1,13 USD, co spotkało się z dynamiczną reakcją strony popytowej rynku. Kolejne dni będą już zawierać wiele istotnych wydarzeń, kluczowych dla dalszego rozwoju sytuacji na rynkach finansowych, co może zwiększyć zmienność notowań. Uwagę przedrada polie wszystkim przyciągać będą wtorkowe głosowanie w parlamencie brytyjskim dot. Brexitu oraz środowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej i minutes RPP.

Dla Fed-u ważne jest, że udało się zakończyć częściowe zawieszenie rządu USA, który uzyskał finansowanie do 15 lutego. Pozostaje więc wysokie prawdopodobieństwo, że FOMC na razie nie wycofa zapowiedzi dalszych podwyżek stóp, chociaż może potwierdzić brak pospiechu w normalizacji polityki pieniężnej, w tym większą elastyczność w kwestii redukcji bilansu.

Nadal ostrożne tony płyną z EBC. W poniedziałek, przed komisją do spraw gospodarki Parlamentu Europejskiego M.Draghi powtórzył, że w ciągu ostatnich miesięcy gospodarka strefy euro radziła sobie gorzej niż oczekiwano, a niepewność dotycząca sytuacji globalnej psuła nastroje (szczególnie związana z czynnikami geopolitycznymi i zagrożeniem ze strony protekcjonizmu).

Na rynku stopy procentowej poniedziałek również nie przyniósł istotnej zmiany obserwowanych trendów, jednak rentowności obligacji kierowały się nieznacznie w dół. Relatywnie pusty kalendarz publikacji makroekonomicznych sprzyjał stabilizacji notowań, przed ważniejszymi wydarzeniami zaplanowanymi na ten tydzień, gdzie oprócz wspomnianych wydarzeń związanych z polityką monetarną, oczekiwane będą dane o PKB za cały 2018 rok.

We wtorek inwestorzy w Europie Środkowo-Wschodniej mogą przyglądać się wydarzeniom na Węgrzech. Narodowy Bank Węgier prawdopodobnie nie zdecyduje się jeszcze na podwyżkę stóp procentowych, jednak oczekiwane jest, że pojawią się kolejne sugestie na temat zacieśniania polityki pieniężnej. W ostatnim czasie prezes Nagy sugerował, że jeśli inflacja bazowa przekroczy 3%, to możliwe jest przejście do restrykcyjnych działań. Obecnie rynek wycenia, że stopa główna na Węgrzech powinna rosnąć i w przekroju dwóch lat powinna znaleźć się na poziomie wyższym niż stopa referencyjna NBP. Spread węgierskich obligacji nad polskimi w sektorze 10-letnim odsunął się od zeszłorocznych szczytów w okolicach 70pb, jednak nadal pozostaje dodatni (powyżej 10pb).

Wykres dnia: Kurs EUR/USD po raz kolejny wybronił strefę wsparcia w rejonie 1,13, co spotkało się z dynamiczną reakcją strony popytowej i powrotem notowań euro powyżej 1,14.

kurs euro
Źródło: Thomson Reuters

Autorzy / Źródło: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek / PKO Bank Polski