Wyhamowały spekulacje na srebrze. Ten tydzień nie zapowiada dynamicznych zmian na rynkach

wall street

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w środę 3. lutego utrzymała, zgodnie z oczekiwaniami, wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Potwierdziła również kontynuację programu skupu obligacji Skarbu Państwa i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa. W piątek odbyła się konferencja prezesa NBP, na której po raz pierwszy od dawna w wypowiedzi prezesa NBP pojawiło się stwierdzenie o „możliwej podwyżce stóp procentowych”. Oczywiście jest to jednak tylko scenariusz na dalszą przyszłość, tj. rok 2022, i jedynie w przypadku znacznego wzrostu inflacji.

W minionym tygodniu ciekawie kształtował się rynek metali szlachetnych. W poniedziałek 1. lutego cena uncji srebra przebiła 30 USD, osiągając najwyższy poziom od niemal 8 lat. W kolejnych dniach nastąpiła jednak korekta i srebro zakończyło tydzień ceną $26,9, czyli niemal identyczną jak w piątek 27.01. Mimo, że za tak dynamicznym wzrostem ceny srebra stała spekulacja ze strony indywidualnych inwestorów, to wyższe ceny srebra mają uzasadnienie w analizie fundamentalnej. Srebro ma ogromne znaczenie w transformacji energetycznej, która już się zaczęła, więc spodziewany jest wzrost popytu na ten metal, co powinno przełożyć się na wzrosty cen. Kurs złota z kolei obniżył się w minionym tygodniu o blisko 2%. Siła relatywna srebra do złota jest coraz bardziej widoczna.

Po kończących styczeń spadkach na Wall Street, indeksy takie jak S&P 500 i Nasdaq 100 powróciły do ustalania historycznych rekordów już w czwartek 4.02. Nowy szczyt wyznaczył także zrzeszający mniejsze amerykańskie spółki indeks Russell 2000. Tak dobre nastroje z ostatnich tygodni niestety ominęły nasz rodzimy rynek. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,83% w ostatnim tygodniu. Lepiej poradziły sobie średnie i małe spółki – mWIG40 wzrósł 1,36%, a sWig80 1,53%.

Ten tydzień nie zapowiada dynamicznych zmian na rynkach. Wyhamowały spekulacje na srebrze, po tym jak ustabilizował się również rynek akcji. Uwaga rynków jest obecnie zwrócona w kierunku wypowiedzi przedstawicieli najważniejszych banków centralnych oraz znaczących instytucji rynku finansowego. W tym tygodniu zaplanowane jest wystąpienie przewodniczącego FED – J. Powella (środa 10.02). Ważnym impulsem zmian mogą być również ustalenia dotyczące nowego pakietu fiskalnego, o wartość 1,9 mld USD.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.