Wyraźne odbicie inwestycji w 3q17

raporty praca biuro

Główne wskaźniki aktywności gospodarczej za wrzesień potwierdziły wzmocnienie wzrostowych tendencji w głównych obszarach gospodarki, szczególnie w budownictwie, mimo niekorzystnego wpływu mniejszej niż przed rokiem liczby dni roboczych. Produkcja przemysłowa zwiększyła się we wrześniu o 4,3% r/r (PKO i konsensus: 5,4%), produkcja budowlana wzrosła o 15,5% r/r (PKO: 21,0%; konsensus: 18,6%), a sprzedaż detaliczna o 7,5% r/r (PKO: 7,4%; konsensus: 6,8%).

Biorąc pod uwagę cały 3q17, wyniki przemysłu i w szczególności budownictwa poprawiły się wyraźnie w porównaniu z 2q17, a dynamika sprzedaży detalicznej ustabilizowała się. Na podstawie opublikowanych dotychczas danych za 3q17 szacujemy, że dynamika PKB w 3q17 przyspieszyła co najmniej do 4,5% r/r (z 3,9% r/r w 2q17). Nasz szacunek doprecyzujemy do końca miesiąca wraz z napływem dodatkowej porcji danych z gospodarki (m.in. rewizja kwartalnych dynamik PKB i jej komponentów za 2016 r. towarzysząca notyfikacji fiskalnej zaplanowanej na 23 X oraz Biuletyn Statystyczny GUS publikowany 24 X).

Szczegóły danych za wrzesień potwierdzają, że zmienia się struktura wzrostu PKB. Wzrost produkcji budowlano-montażowej w dziale inżynieria lądowa i wodna przekracza 20% r/r już 3. miesiąc z rzędu, sugerując wyraźnie odbicie inwestycji publicznych. Dynamika „bazowej” sprzedaży detalicznej (z wyłączeniem sprzedaży pojazdów, paliw i żywności) utrzymuje się na poziomach zbliżonych do 7-8% (podobnie jak w 2q17).

Dane o sprzedaży detalicznej potwierdzają, że dynamika konsumpcji prywatnej utrzymuje się w okolicach 4,9% r/r odnotowanych w 2q17, a silny wzrost produkcji budowlanej w 3q17 jest historycznie spójny z wyraźnym odbiciem inwestycji, nawet w okolice 10% r/r. Zatem wkład inwestycji do wzrostu PKB powinien się zwiększać (kosztem konsumpcji).

Inflacja PPI wzrosła we wrześniu na skutek niskiej bazy cen w górnictwie oraz wzrostu cen w przetwórstwie (do 3,1% r/r z 3,0% r/r; PKO: 3,4%; konsensus: 3,0%). Choć wahania głównego indeksu cen producentów w dużej mierze odzwierciedlają zmiany cen surowców, to bazowe miary inflacji PPI pokazują, że fundamentalna presja cenowa nabiera siły.

Potwierdzenie naszych szacunków wzrostu PKB (publikacja szybkiego szacunku PKB zaplanowana jest na 14 listopada) oznaczałoby, że dynamika PKB znalazłaby się powyżej przedziału komfortu 3-4% r/r zdefiniowanego niegdyś przez Prezesa NBP. To (zwłaszcza jeśli potwierdzi się oczekiwane wyraźne odbicie inwestycji), wraz z dobrymi wynikami rynku pracy oraz danymi inflacyjnymi będzie wspierało jastrzębie skrzydło RPP. Raczej nie wpłynie to jednak na panujący w Radzie konsensus (brak podwyżek w horyzoncie 3-4 kwartałów), który bazuje m.in. na założeniu spowolnienia dynamiki PKB w 2018 r. vs 2017 r. Prognozowane przez nas utrzymanie wzrostu PKB powyżej 4% w przyszłym roku będzie mieć przełożenie na nastroje w RPP, ale kluczem do zmiany nastawienia Rady są w naszej ocenie nie tyle dane ze sfery realnej, co informacje z rynku pracy i ścieżka inflacji (oraz notowania PLN).

Nadal zakładamy, że skłonna podnieść stopy procentowe większość w ramach RPP zgromadzi się dopiero pod koniec przyszłego roku, chociaż pierwsze wnioski o podwyżki pojawią się wcześniej.

Wskaźnikikoniunktury konsumenckiej GUS utrzymały się w październiku w pobliżu rekordowych poziomów (bieżący na poziomie 4,6 pkt, a wyprzedzający na poziomie 1,6 pkt). Wskazuje to, że dynamika konsumpcji na początku 4q17 pozostaje na poziomie blisko 5% r/r.

Wyraźne odbicie inwestycji w 3q17

Członek RPP, Ł. Hardt, powiedział, że obniżki stóp procentowych nie zawsze są skutecznym narzędziem stymulowania inwestycji. Podkreślił też, że przyczyny braku przełożenia wzrostu płac na inflację są nieoczywiste.

Źródło: PKO Bank Polski