Założyłeś nową firmę i szukasz finansowania?

0
Aasa ceo.com.pl

Aasa ceo.com.pl

Zewnętrzne finansowanie jest często jedynym sposobem na rozwój nowej firmy. Niestety, banki niechętnie pożyczają pieniądze przedsiębiorcom bez długiego stażu na rynku. Gdzie wtedy szukać finansowania? Rozwiązaniem może być pożyczka dla młodych firm.

Polacy należą bez wątpienia do jednych z najbardziej przedsiębiorczych narodów w Unii Europejskiej. U nas panuje wręcz moda na zakładanie własnego biznesu, a szczególnie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Z rejestru REGON wynika, że takich firm jest już ponad 3 mln w naszym kraju, a co roku powstaje około 25 tys. nowych podmiotów gospodarczych.

Niestety, młodzi przedsiębiorcy muszą się borykać z wieloma problemami, a największym z nich jest kłopot ze znalezieniem zewnętrznego finansowania. To szczególnie trudne w początkowej fazie działalności firmy, gdy zarazem potrzeby inwestycyjne są często największe. Bez pieniędzy trudno rozwijać biznes.

Tymczasem przeważnie na początku działalności trzeba wyposażyć przedsiębiorstwo w odpowiednie narzędzia (w przypadku sektora przemysłowego mogą być bardzo kosztowne), pozyskać know-how, skorzystać z rad ekspertów, a w końcu także zatroszczyć się o utrzymanie płynności finansowej, zanim zdobędzie się odpowiednią liczbę klientów. Nie każdy może liczyć na różnego rodzaju dotacje czy środki z funduszy unijnych. Z danych Fundacji Kronenberga wynika, że jedynie co trzeci mikroprzedsiębiorca składa wniosek o wsparcie z UE, a pieniądze uzyskuje tylko jedna trzecia z nich.

Najczęściej młode firmy są skazane na finansowanie z własnych środków i tak próbuje działać 60% młodych przedsiębiorców. Co jednak z tymi, którzy nie mają własnych środków? Większość z nich próbuje zdobyć finansowanie w banku, ale nie zawsze z pozytywnym skutkiem.

Dlaczego banki nie chcą finansować nowych firm?

Bank wydaje się naturalnym źródłem zewnętrznego finansowania biznesu. W praktyce jednak nie jest wcale łatwo zaciągnąć kredyt na rozwój firmy, szczególnie nowej. W I kwartale 2019 roku, podobnie jak w poprzednich, banki ponownie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów dla przedsiębiorców. Dostępność finansowania w bankach jest coraz trudniejsza. W 2019 roku niemal 21% firm spotkało się z odmową kredytu ze strony banku, gdy 3 lata wcześniej było to jedynie 14% przedsiębiorców, jak wynika z raportu Instytutu Keralla.

Najczęściej banki odmawiają finansowania małym firmom, uważając je za obarczone dużym ryzykiem. W najgorszej sytuacji są branże, które zostały uznane przez sektor bankowy za najbardziej ryzykowne. Można tu wymienić przede wszystkim branżę budowlaną, usługową i produkcyjną. To właśnie przedsiębiorcy z tych sektorów mają najtrudniejszy dostęp do bankowego pieniądza.

Jeszcze gorzej jest z młodymi firmami. Banki, jeśli w ogóle mają ofertę dla przedsiębiorców, wymagają, aby firma działała najczęściej co najmniej 12 miesięcy na rynku. Gdzie zatem młody przedsiębiorca może szukać finansowania? Na szczęście sytuacja nie jest bez wyjścia.

Pożyczka dla młodych firm na rynku pozabankowym

 Z pomocą nowym firmom przychodzi sektor, który najczęściej nie kojarzy się ze wsparciem biznesu, ale z szybkimi pożyczkami. Chodzi o oczywiście o sektor pozabankowych pożyczek.

– Silna konkurencja na rynku pozabankowym wymusiła na firmach pożyczkowych poszukiwanie nowych grup klientów. Wybór padł na biznes. Obecnie coraz więcej firm pożyczkowych ma w swojej ofercie nie tylko pożyczkę biznesową, ale również taki produkt, jak pożyczka dla firm bez zaświadczeń – zauważa ekspert marki Aasa dla Biznesu.

– To szansa dla wszystkich przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność na rynku. Takie pożyczki pozabankowe dla biznesu są często dostępne już od pierwszego dnia istnienia firmy, formalności są mocno ograniczone, nie trzeba przygotowywać skomplikowanych biznesplanów. W ten sposób można błyskawicznie pożyczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na dowolny cel związany z działalnością biznesową firmy. Pieniądze można przeznaczyć nawet na zapłacenie podatków czy składki ZUS. Należy również pamiętać, że taką pożyczkę można wliczyć w koszty uzyskania przychodu – podkreśla przedstawiciel Aasa dla Biznesu.

Gdzie jeszcze szukać finansowania?

Młoda firma może szukać finansowania także w innych źródłach niż wcześniej wspomniane. Coraz popularniejsze jest na przykład pozyskiwanie zewnętrznych inwestorów, szczególnie gdy firma działa w sektorze nowych technologii. Coraz więcej nowych firm finansują fundusze venture capital czy tzw. aniołowie biznesu. Te pierwsze nabywają udziały w przedsiębiorstwach na wczesnym etapie rozwoju, a po latach sprzedają te udziały z zyskiem. Natomiast aniołowie biznesu to prywatne osoby, które angażują swoje środki we wsparcie innowacyjnego biznesu, a do tego służą wsparciem merytorycznym.

Nawet najlepszy pomysł na biznes może zakończyć się porażką, jeśli nie uzyska odpowiedniego finansowania. Nowa firma musi zwykle przeznaczyć dużo środków na rozwój, dlatego tak ważne jest dla niej dostęp do pieniądza. Na szczęście na rynku finansowym są różne możliwości, z których może skorzystać młody przedsiębiorca.