Złoty nieco stabilniejszy

Roman Ziruk, analityk Ebury
Roman Ziruk, analityk Ebury

Po silnych ruchach z początku tygodnia, kiedy złoty reagował na zmiany percepcji inwestorów względem sytuacji we Włoszech oraz po ostatnim osłabieniu powodowanym wzrostem rentowności amerykańskich obligacji, złoty zaczął się stabilizować.

W czwartek polski złoty nieco osłabił się w relacji do euro i funta brytyjskiego, a w parze z dolarem amerykańskim waluta zakończyła dzień na niemal niezmienionym poziomie. Wiekszej stabilizacji, tak na głównych parach, jak i na parach ze złotym, sprzyjało wyhamowanie wzrostu rentowności amerykańskich papierów dłużnych, które w poprzednim dniu wzrosły do najwyższego poziomu od 2011 r.

Wczorajszy dzień nie obfitował w istotne informacje makroekonomiczne – poznaliśmy zaledwie kilka odczytów ze Stanów Zjednoczonych. Dzisiejszy dzień natomiast będzie zdecydowanie najistotniejszym pod tym względem dniem w całym tygodniu. Po południu opublikowany zostanie kluczowy raport z amerykańskiego rynku pracy pokazujący sytuację w sektorach pozarolniczych we wrześniu. Konsensus oczekuje lekkiego spowolnienia dynamiki zarobków (z 2,9% do 2,8% r/r) i utrzymania wysokiego poziomu kreacji miejsc pracy, nieznacznie poniżej poziomu 200 tys.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w czwartek wzrósł o 0,3%, wahając się w widełkach 4,29-4,31. Wczorajszy dzień przyniósł względną stabilizację na wspólnej walucie, euro nieco zyskiwało w relacji do dolara amerykańskiego i złotego, traciło natomiast w parze z funtem brytyjskim.

GBP

Kurs GBP/PLN w czwartek wzrósł o 0,5%, wahając się w widełkach 4,84-4,88. Wczoraj funt brytyjski zyskiwał w relacji do głównych walut i złotego, co wspierane było m.in. przez słabość dolara amerykańskiego.

USD

Kurs USD/PLN w czwartek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 3,73-3,75. W czwartek dolar amerykański charakteryzował się słabością w relacji do głównych walut. Na „cofnięcie się” dolara wpłynęła m.in. stabilizacja rentowności amerykańskich obligacji po rajdzie z dnia poprzedniego. Wczorajsze dane z gospodarki USA były dobre, jednak ich znaczenie było ograniczone i nie miało istotnego przełożenia na cenę amerykańskiej waluty. Liczba cotygodniowych wniosków o zasiłki w USA spadła do poziomu 207 tys. wobec oczekiwanych 211 tys. i 215 tys. w poprzednim tygodniu.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

  • 14:30 – raport z amerykańskiego rynku pracy we wrześniu
  • 14:30 – bilans handlowy USA w sierpniu

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska