Złoty umocnił się na początku tygodnia

0

W poniedziałek polską walutę wspierała siła euro i słabość dolara amerykańskiego. Ogólny zakres wahań zarówno na głównych parach, jak i na parach ze złotym, był jednak dość ograniczony – zabrakło istotnych wydarzeń i ważnych publikacji. Druga połowa dzisiejszego dnia może jednak przynieść nieco więcej emocji.

Wczorajsza publikacja projekcji ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego przyniosła nieco więcej szczegółów dotyczących oczekiwań banku centralnego. Tak jak można się było spodziewać, Bank w nowej projekcji uwzględnił szybszy od oczekiwanego wzrost cen ropy naftowej, jednak projekcja inflacji uległa obniżeniu, za co winą obarczyć należy niską inflację bazową. W krótkim terminie bank centralny oczekuje nieco wyższego wzrostu gospodarczego – w bieżącym roku ma on wynieść 4,6%. Co ważne, w opinii banku mimo, iż inflacja w 2019 i 2020 r. znajdzie się nieco powyżej celu inflacyjnego (jednak cały czas w widełkach odchyleń od celu), stopy procentowe nie powinny ulec zmianie.

Wczorajsze wyliczenia NBP potwierdziły, że inflacja bazowa jest niska i niespecjalnie rośnie – bazowa dynamika cen w czerwcu zgodnie z opinią konsensusu wyniosła 0,6% w ujęciu rocznym potwierdzając fakt braku istotnej presji inflacyjnej w gospodarce. Dzisiejsze dane z rynku pracy były dość pozytywnie – zatrudnienie cały czas rośnie w stabilnym tempie 3,7% rocznie, dynamika płac w sektorze korporacyjnym w czerwcu z kolei przyspieszyła i osiągnęła poziom 7,5% w ujęciu rocznym.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek obniżył się o 0,3%, wahając się w widełkach 4,29-4,31. Wspólna europejska waluta w parze z dolarem amerykańskim nie była poddana większym wahaniom, jednak zakończyła dzień na plusie. Dzisiejszy dzień nie przyniesie istotnych publikacji ze strefy euro. Dopiero jutro poznamy rewizję szacunków czerwcowej inflacji, która może zainteresować część obserwatorów.

GBP

Kurs GBP/PLN w poniedziałek obniżył się o 0,3%, wahając się w widełkach 4,85-4,88. Brytyjska waluta wczoraj charakteryzowała się słabością. Funtowi brytyjskiemu nie sprzyjało pogorszenie klimatu politycznego w kwestii Brexitu. Wyraźny podział w partii May na dwie frakcje: eurosceptyczną i proeuropejską wyraźny był w debacie członków Izby Gmin. Premier uznała cztery poprawki zaproponowane przez eurosceptyczną frakcję, chwilę później zostały one przegłosowane stosunkiem głosów 305 do 302, co obrazuje wspomniany podział.

Czytaj również:  Dane zgodne z oczekiwaniami. Posiedzenie FED

Informacje z dzisiejszego, porannego przemówienia prezesa BoE poznamy z pewnym opóźnieniem, gdy opublikowane zostanie jego nagranie. Problemy techniczne uniemożliwiły płynną transmisję. Dzisiejsze dane z brytyjskiego rynku pracy były zbliżone do oczekiwań. Bezrobocie w maju wyniosło 4,2%, dynamika płac z uwzględnieniem premii 2,5% (odczyt z poprzedniego miesiąca został zaktualizowany w górę, do 2,6% rocznie).

USD