Zobacz statystyki na indeksie SP500 oraz Dow Jones

giełda papierów wartościowych,

Rok 2017 na giełdzie amerykańskiej okazał się wspaniały dla kupujących. Pobiliśmy kilka ciekawych rekordów, które pozwoliły na rozgoszczenie się optymizmu. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na ilość nowych szczytów osiągniętych podczas ubiegłego roku. W 2017 roku Dow Jones osiągnął znakomity wynik, ponad 71 nowych szczytów w jeden rok. Jednak S&P 500 wcale nie odstaje, indeks wzrósł w każdym miesiącu, co jest najlepszy wynikiem w historii. Historycznie mieliśmy tylko cztery lata, w których indeks pięciuset największych spółek amerykańskich wzrósł przez 11 miesięcy. Jednak to nie wszystko, do kolejnych ciekawych osiągnięć giełdy w ubiegłym roku kalendarzowym możemy zaliczyć:

  • Największa korekta sięgała zaledwie 2.8 procent, jest to najniższy wynik od 1995 roku.
  • Wskaźnik CAPE wzrósł do dawno niewidzianej wartości. Obecnie wynosi 33.80, jednak najwyższą wartość zanotowano w 2000 roku, gdzie mieliśmy do czynienia z bańką spółek internetowych.

Zobacz statystyki na indeksie SP500 oraz Dow Jones 1

Źródło: multpl.com

CAPE jest odmianą wskaźnika cena/zysk, jednakże notowania akcji porównuje ze średnimi zyskami spółek w ciągu ostatnich 10 lat.

Tak doskonały nastrój na rynku przełożył się na oszałamiające wyniki połowy pierwszego miesiąca 2018 roku. Bowiem po raz pierwszy od 1964 indeks S&P 500 zdołał osiągnąć pięć wzrostowych dni na początku roku nowego roku pokonując poprzednie szczyty. Jak widać, wszystko wygląda w porządku, ale warto zauważyć, że przed każdym rynkiem niedźwiedzia doświadczyliśmy bardzo mocnych wzrostów.

Zobacz statystyki na indeksie SP500 oraz Dow Jones 2

Powyższa tabela przedstawia ostatnie siedemnaście rynków byka oraz 16 niedźwiedzi (indeks S&P 500). Jak widać, ostatnie 12 miesięcy rynku byka generowały bardzo duże stopy zwrotu, natomiast pierwsze 12 miesięcy niedźwiedzia straty. Co z tego wszystkiego wynika? To, że bessa zawsze jest bardzo duży zaskoczeniem dla całego rynku. W ostatnim roku hossy wzrosty amerykańskiego indeksu wynoszące 10 procent nie były zaskoczeniem, natomiast spadki już tak.

Z tego powodu nie warto sugerować się poprzednim rokiem, skoro nie mamy żadnej przewagi. Jednak jedno jest pewne, indeks S&P 500 bije niebezpieczne rekordy, natomiast wszystkie wskaźniki wskazują na mocne wykupienie rynku.

Jednym ze wskaźników analizy technicznej, który wskazuje na bardzo mocne wykupienie rynku jest RSI. Wskaźnik ten osiągnął najwyższą wartość od 1959 roku!

Zobacz statystyki na indeksie SP500 oraz Dow Jones 3

Źródło: Bloomberg

Co się stało po tak mocnym wykupieniu rynku? Na rynek zawsze nadchodziła wielka korekta. Poniżej zostały zaprezentowane dane sporządzone przez bank inwestycyjny Morgan Stanley, które pokazują zachowanie indeksu S&P 500 po osiągnięciu ekstremalnego krótkoterminowego przeszacowania.

Zobacz statystyki na indeksie SP500 oraz Dow Jones 4

W pierwszym tygodniu po mocnym wykupieniu rynku dochodziło do korekty. Z kolei kolejny miesiąc od wykupienia RSI przynosił pogłębienie albo zniwelowanie wcześniejszej korekty. Zatem, w przyszłości indeks S&P 500 prawdopodobnie znajdzie się w korekcie, ale byki nie powiedziały ostatniego słowa.