2024 rokiem stabilizacji na rynku biurowym w Warszawie

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Międzynarodowa agencja doradcza Cushman & Wakefield podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym w 2024 roku. Stał on pod znakiem ograniczonej aktywności deweloperskiej, co przekłada się na stopniowy spadek dostępności powierzchni w Warszawie. Jednocześnie poziom aktywności najemców był zbliżony do tego w 2023 roku. Cushman & Wakefield prognozuje utrzymanie się podobnej sytuacji również w tym roku.

PODAŻ: nowe inwestycje tylko w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach

Według szacunków Cushman & Wakefield warszawski rynek biurowy powiększył się w 2024 roku o około 105 000 mkw. w ramach dziewięciu nowych projektów. Tym samym całkowita podaż w stolicy wyniosła na koniec grudnia 6,3 mln mkw. powierzchni.

Do największych projektów oddanych do użytku w 2024 roku można zaliczyć inwestycję The Form (Lincoln Properties Company – 29 400 mkw.), Lixa E (Yareal – 16 900 mkw.) oraz pełną modernizację projektu Saski Crescent (CA Immo – 15 500 mkw.).

Obecnie w budowie znajduje się ponad 179 000 mkw. w sześciu nowych inwestycjach. W 2025 roku prawdopodobnie rozpocznie się realizacja kolejnego projektu – VIBE B firmy Ghelamco – mimo tego wolumen projektów w budowie i tych oddawanych do użytku jest znacząco niższy niż w latach 2012-2023. Ograniczenie nowych inwestycji do obszaru centrum oraz kurcząca się podaż gruntów pod zabudowę biurową, przy jednoczesnym wysokim zainteresowaniu działkami w centrum ze strony deweloperów mieszkaniowych, sugerują niższą dostępność powierzchni i wyższe czynsze w tej strefie, natomiast wolniejszą rozbudowę stref poza centralnych, tłumaczy Jan Szulborski, Business Development & Insight Manager, Cushman & Wakefield.

POPYT: stabilizacja aktywności najemców

Całkowity popyt biurowy w stolicy w 2024 roku wyniósł trochę ponad 740 000 mkw., co stanowiło spadek o jedynie 1 pp. r/r. Utrzymanie się zbliżonej aktywności najemców jest między innymi wynikiem stopniowej stabilizacji sektora najmu oraz dostosowania strategii pracodawców do obecnych warunków rynkowych. Cushman & Wakefield prognozuje, że popyt w tym roku utrzyma się na poziomie zbliżonym do dwóch poprzednich lat.

Wśród największych transakcji zawartych w 2024 roku możemy wymienić umowę przednajmu Santander Bank Polska w budynku The Bridge (24 500 mkw.), przedłużenie umowy przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Varso II (13 600 mkw.) oraz renegocjację Vienna Insurance Group w biurowcu Mistral (11 500 mkw.).

Dowodem na uspokojenie się sytuacji na rynku biurowym w Warszawie jest też liczba sfinalizowanych w ubiegłym roku transakcji najmu. W 2024 roku najemcy podpisali 757 umów, co stanowi spadek o niecałe 7% względem analogicznego okresu w ubiegłym roku. Utrzymująca się relatywnie wysoka liczba zamykanych transakcji świadczy o wysokiej płynności rynku najmu oraz stopniowym ograniczaniu procesów optymalizacji powierzchni, które obserwowaliśmy w latach 2020-2023, komentuje Ewa Derlatka-Chilewicz, Head of Research Poland, Cushman & Wakefield.

WSKAŹNIK PUSTOSTANÓW: dostępność powierzchni w trendzie spadkowym

Wskaźnik powierzchni niewynajętej na koniec 2024 roku w Warszawie wyniósł 10,6% i był o 0,2 pp. wyższy w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku i o 0,1 pp. niższy niż w ubiegłym kwartale. Przekłada się to na dostępność powierzchni na poziomie ok. 664 000 mkw. (spadek o ok. 6000 mkw. względem ubiegłego kwartału).

Wraz ze spodziewanym ograniczeniem nowej podaży w latach 2025-2027, będziemy obserwować dalszą kompresję wskaźnika powierzchni niewynajętej. Pozwoli to warszawskiemu rynkowi na wchłonięcie nadwyżki dostępnej powierzchni biurowej w istniejącym zasobie.

Dodatkowo, struktura pustostanów różni się w zależności od lokalizacji. Obecnie wyższy wskaźnik wakatów utrzymuje się w strefach niecentralnych (12,0%) i pozostaje na zbliżonym poziomie do lat 2021-2023. Natomiast w strefie centralnej dostępność powierzchni w grudniu 2024 roku wyniosła 8,8%, co jest o 4,2 pp. niższe w porównaniu do końca 2021 roku.

Oczekiwany dalszy spadek dostępnej powierzchni biurowej w centralnych lokalizacjach może prowadzić do kontynuacji wzrostu czynszów, co przy jednoczesnym ograniczeniu nowych inwestycji będzie prawdopodobnie działać na korzyść starszych projektów i dodatkowo motywować ich właścicieli do modernizacji, aby w przyszłości skuteczniej konkurować o nowych najemców, dodaje Vitalii Arkhypenko, Analityk Rynku, Cushman & Wakefield.

STAWKI CZYNSZÓW: dalszy wzrost w centrum, poza centrum stabilnie
W 2024 roku stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wyniosły 22,00-26,00 EUR/ mkw./ miesiąc w strefie Centrum oraz 13,50-16,50 EUR/ mkw./ miesiąc w lokalizacjach poza centralnych. Kilkuprocentowe wzrosty czynszu zaobserwowano przede wszystkim w strefie Centrum.

Cushman & Wakefield przewiduje, że w kolejnych kwartałach presja na wzrost stawek czynszu będzie widoczna przede wszystkim w projektach w trakcie budowy oraz najbardziej atrakcyjnych obiektach zlokalizowanych w Centrum. W lokalizacjach niecentralnych pozostaną one na stabilnym poziomie, podsumowuje Piotr Capiga, Deputy Head of Occupier Services, Office Department, Cushman & Wakefield.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Wiosna na rynku budowlanym jeszcze nie nadeszła – stabilizacja zamiast ożywienia

Początek roku w statystykach GUS budownictwa mieszkaniowego zazwyczaj upływa...

Biura w Krakowie coraz droższe, ale wciąż poszukiwane – najemcy stawiają na jakość i lokalizację

Kraków pozostaje liderem regionalnych rynków biurowych z najwyższym poziomem nowej...

Polacy czekają na obniżki stóp procentowych – jak wpłyną na rynek nieruchomości?

Polska pozostaje w czołówce krajów z najwyższym oprocentowaniem kredytów...

Rekordowa aktywność inwestorów na rynku handlowym. Rok 2024 z najwyższą dynamiką od 9 lat

W 2024 roku mieliśmy do czynienia z najwyższą od...

Nowe priorytety najemców biurowych: ESG, elastyczność, pre-lety i dłuższe umowy

W ciągu ostatniego roku wyłoniło się kilka kluczowych czynników,...
Wiadomości

Na REIT-y czeka nie tylko rynek nieruchomości, ale i polskie firmy

Jak podsumowała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield, w...

Dostępność mieszkań na sprzedaż pozostaje ograniczona. Za to sektor mieszkań na wynajem może urosnąć o 37 proc.

Polska doświadcza dużego deficytu mieszkaniowego, mimo systematycznej budowy mieszkań...

Nowe priorytety najemców biurowych: ESG, elastyczność, pre-lety i dłuższe umowy

W ciągu ostatniego roku wyłoniło się kilka kluczowych czynników,...

Biura w Krakowie coraz droższe, ale wciąż poszukiwane – najemcy stawiają na jakość i lokalizację

Kraków pozostaje liderem regionalnych rynków biurowych z najwyższym poziomem nowej...

Kraków liderem regionalnych rynków biurowych – rośnie aktywność najemców

Kraków pozostaje liderem regionalnych rynków biurowych z najwyższym poziomem nowej...

Działka przy ul. Twardej 16A sprzedana za 29,6 mln zł. Środki zasilą masę upadłości ŚSM

Syndyk Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Marcin Kubiczek sprzedał działkę przy...

Polska ma najdroższe kredyty mieszkaniowe w całej UE

Rok temu polskie nowe kredyty mieszkaniowe były niemal najdroższe...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie