Intensywny rozwój technologii cyfrowych i internetowych nikogo już chyba nie dziwi. Nieustannie przekraczamy bariery, a to co na pierwszy rzut oka wydaje się być niemożliwe, w świecie technologii okazuje się jak najbardziej realne. Nie inaczej jest w przypadku technologii komunikacji bezprzewodowej piątej generacji. Ledwo zaczęliśmy korzystać z jej zasobów, a na horyzoncie już jawi się jej następca – technologia 6G. Według prognoz „szóstka” będzie wdrażana od 2030 roku i zwiastuje kolejną rewolucję.
Spis treści:
6G nie do zatrzymania
Czy sieć 5G oferuje szybki transfer danych? Zdecydowanie tak. Czy można robić szybciej? Na to wygląda. Szacuje się, że prędkość przesyłu danych przez 6G będzie nawet sto tysięcy razy szybsza od piątki przy praktycznie zerowych opóźnieniach. Jak widać, sieć 6G nie pozostawia złudzeń.
Choć „szóstka” jest nadal w fazie prac, pewne jej cechy już są szacowane. 8 tysięcy gigabajtów na sekundę przy opóźnieniach rzędu 0,1 ms, robi wrażenie. Takie parametry niewątpliwie byłyby furtką do intensywnego rozwoju wielu dziedzin życia i biznesu.
Cyfrowe bliźniaki
Digital Twins, czyli cyfrowe bliźniaki, to jedna z pierwszych koncepcji, które mogą znacznie rozwinąć się pod skrzydłami 6G. Obecnie cyfrowe bliźniaki pozwalają udoskonalać prace produkcyjne, ułatwiają i przyspieszają wprowadzanie produktów na rynek, a także są wykorzystywane na dużą skalę np. w miastach. Jak więc widać, przy zastosowaniu obecnych technologii digital twins świetnie się sprawdzają, ale ich tworzenie wespół z 6G to całkowicie nowe oblicze przemysłu. Dlaczego?
Odzwierciedlenie rozmaitych zdarzeń i systemów w czasie niemal rzeczywistym pomoże o wiele lepiej planować produkcję czy nawet infrastrukturę i komunikację w miastach.
Natomiast wykorzystanie technologii w rolnictwie pozwoli na bardziej efektywne uprawy dzięki zbieraniu i analizowaniu danych z różnego rodzaju czujników, stacji pogodowych i dronów.
Immersive experience plus 6G
Kolejną technologią, która ma szanse przyspieszyć wraz z 6G, jest Immersive experience, czyli obszar komunikacji wideo. W tej chwili wszelkiego rodzaju spotkania i konferencje wideo są powszechną formą prowadzenia biznesu. Jednak według prognoz ma ona wkrótce przejść totalną rewolucje.
Immersive experience sprawi, że nasze spotkanie on-line zostaną wzbogacone o dotyk i węch – w trakcie połączenia wykorzystamy wszystkie nasze zmysły.
Rozwój 6G – nowe horyzonty dla wielu branż
Sieć 6G najlepiej określa słowo „rozwój”. Rozwijająca się już od jakiegoś czasu robotyka nabierze nowej energii po wdrożeniu 6G. Błyskawiczny przepływ danych pozwoli na bardziej zsynchronizowaną współpracę człowieka z robotem. Ma to znaczenie nie tylko dla przemysłu, ale i dla życia normalnego człowieka – ułatwi funkcjonowanie np. seniorom czy osobom niepełnosprawnym.
Poza zrobotyzowanymi asystentami, osoby zamieszkałe w dużej odległości od ośrodków leczniczych, mogłyby wykonywać niezbędną diagnostykę zdalnie. Technologia 6G to także wsparcie dla osób wykluczonych cyfrowo, bezpieczna wymiana informacji i gromadzenia danych. W trosce o zasoby naturalne oraz atmosferę cały czas trwają prace nad urządzeniami niezużywającymi energii. Zanim jednak te wszystkie cele uda się osiągnąć, warto w pełni poznać potencjał sieci 5G i korzystać z niego do momentu nadejścia rewolucyjnych zmian.