Analiza pozycji dużych graczy

0

Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Ostatni raport pozycji największych graczy na rynku mogą się okazać bardzo interesujące, ponieważ tuż za rogiem kolejna podwyżka stóp procentowych, a na kontraktach terminowych trwa wyraźny odwrót od Dolara amerykańskiego. Poniżej została przedstawiona tabela podsumowująca aktualne pozycje dużych graczy.

Tabela przedstawiające aktualne pozycję na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Tabela pozycji CFTC

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawiające aktualne pozycję na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku surowców

Tabela pozycji CFTC

Źródło: Opracowanie własne

– pozycji długich lub krótkich zostało otwarte więcej niż zamknięte. Obecna strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Obecna strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkich

Najciekawsze instrumenty z punktu widzenia raportu COT

Po przeanalizowaniu raportu Commitment of Traders najlepiej przedstawiają się trzy instrumenty: euro, srebro oraz ropa naftowa WTI.

Euro

Pozycje funduszy lewarowanych na rynku kontraktów terminowych, zielona linia – pozycje netto ; słupki niebieskie – pozycje długie ; słupki żółte – pozycje krótkie

Pozycje Commitment of Traders EUR/USD

Źródło: Cmegroup

W poprzednim tygodniu fundusze lewarowane po raz kolejny domknęli prawie 6 000 kontraktów krótkich pozycji oraz otworzyli niespełna 6 000 pozycji długich. Od listopada 2016 roku fundusze lewarowane domykają swoje krótkie pozycję na euro. Niemniej jednak niepokojącym zjawiskiem może być również niechęć do otwierania pozycji długich. Na dzień dzisiejszy wygląda to bardziej wzrostowo, niż spadkowo.

Czytaj również:  Udział inwestorów zagranicznych na polskim rynku hurtowych obligacji spadł do 26%

Na wykresie tygodniowym zostało obronione wsparcie utworzone przez dołek w marcu 2015 roku. Formacja Pin Bara na wsparciu sugeruje mocniejsze odbicie, bazowym scenariuszem pozostanie wzrost kursu pary walutowej EUR/USD w okolicę poziomu 1.085.

EUR/USD, interwał tygodniowy

EUR/USD interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Srebro

Od początku roku na notowaniach srebra trwa bardzo silny rajd. Piątkowy raport COT potwierdza północny kierunek, niemniej jednak po tak dużym wzroście przyda się korekta.

Pozycje zarządzających na rynku kontraktów terminowych, zielona linia – pozycje netto ; słupki niebieskie – pozycje długie ; słupki żółte – pozycje krótkie

Silver - raporty COT

Źródło: Cmegroup

Zarządzający od 8 tygodniu powiększają długie pozycje na rynku srebra jednocześnie likwidując pozycje krótkie. Niebezpieczeństwem jest korekta, której prawdopodobieństwo pojawienia się z każdym tygodniem rośnie.

Notowania srebra, interwał dzienny

Silver - wykres dzienny

Źródło: Admiral Markets

Na wykresie dziennym została pokonana strefa wsparcia 17.85. Niemniej jednak do zakończenia impulsu wzrostowego niedźwiedzie muszą jeszcze pokonać linie trendu wzrostowego, co może okazać się trudniejszym zadaniem.

WTI

Ropa naftowa jest jednym z najciekawszych instrumentów. Powodów jest kilka, ale do głównego należy zbyt duży optymizm, który widać w analizach analityków oraz w pozycjonowaniu się zarządzających.

Pozycje zarządzających na rynku kontraktów terminowych, zielona linia – pozycje netto ; słupki niebieskie – pozycje długie ; słupki żółte – pozycje krótkie

WTI - raport COT

Źródło: Cmegroup

Zbyt duży optymizm na rynku ropy naftowej widać po linii zielonej, która jest najwyżej w historii. Jeżeli dojdzie do nagłego odwrócenia na rynku ropy naftowej, to wszyscy, którzy trzymają pozycje długie będą zmuszeni do ich natychmiastowego zamknięcia. Będzie to jednoznaczne z efektem domina i bardzo mocnym impulsem spadkowym, który może być kontynuowany.

Notowania ropy naftowej WTI

WTI - wykres dzienny

Źródło: Admiral Markets

Na wykresie tygodniowym trwa walka o utrzymanie wsparcia w okolicy 52 USD za baryłkę. Po jego przełamaniu niedźwiedzie otworzą sobie drogę do poziomu 45 USD za baryłkę.

Mateusz Groszek

Analityk Rynków Finansowych