Simpact Ventures i partnerzy inwestują w platformę analizującą dynamikę społeczną – CulturePulse

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Simpact Ventures, wraz z dwoma innymi funduszami, zainwestował w CulturePulse, platformę wykorzystującą AI do analizy i prognozowania dynamiki społecznej w czasie rzeczywistym.

CulturePulse, słowacko-amerykański startup z sektora Civic-Tech pozyskał rundę finansowania w wysokości ponad 2,5 mln USD (obecnie fundusze zasiliły spółkę 1,5 mln USD). W rundzie finansowania udział wzięły Simpact Ventures, wiodący polski fundusz venture capital oparty o ideę impact investing oraz fundusze z USA i Czech. Otrzymane środki umożliwią firmie dalszy rozwój działalności w Europie oraz rozszerzenie zasięgu systemu monitorowania ryzyka (ARES) opartego na sztucznej inteligencji (AI). Z platformy ARES z powodzeniem korzystały już takie organizacje, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), Uniwersytet Cambridge oraz rząd Norwegii.

W dzisiejszym świecie spójność społeczna jest coraz bardziej zagrożona przez rosnący wpływ konfliktów, dezinformacji i polaryzacji społecznej. Te wzajemnie powiązane problemy mają daleko idące konsekwencje, podważając stabilność i rozwój społeczeństw na całym świecie oraz stwarzając poważne wyzwania społeczne. Te problemy nie występują w izolacji – oddziałują na siebie i wzajemnie się wzmacniają, tworząc złożoną sieć wyzwań, z którymi muszą się mierzyć społeczeństwa.

Z tego też powodu platforma CulturePulse, oparta na sztucznej inteligencji tworzy realistyczne modele zachowań społeczności, które mają za zadanie skutecznie wspierać przewidywanie konfliktów, przeciwdziałanie dezinformacji i budowanie spójności społecznej, dostarczając decydentom narzędzi do szybkiego reagowania i minimalizacji ryzyka. Społeczny wymiar opracowanej technologii sprawił, że Simpact Ventures wraz z funduszami B Ventures Group (USA) oraz Rockaway Capital (Czechy) zainwestowały w CulturePulse 1,5 mln dolarów na rozwój działalności w regionie oraz rozszerzenie zasięgu, opartego na sztucznej inteligencji, systemu monitorowania ryzyka (ARES).

Przede wszystkim przekonała nas sama technologia oraz olbrzymi rynek, globalny do jej stosowania. Jest to doskonały przykład civic-techu z pozytywnym wpływem, który umożliwia niemal w czasie rzeczywistym monitorowanie sytuacji w poszczególnych regionach i krajach. Szczególnie teraz kiedy nastroje społeczne w wielu częściach świata nie są stabilne. Rozwiązanie może być również stosowane i skorelowane w biznesie do wzmacniania procesów sprzedażowych. Liczymy, że technologia wygeneruje zarówno duży zwrot społeczny jak i finansowy zgodnie z naszą polityką inwestycyjną – mówi Krzysztof Grochowski, partner Simpact Ventures.

Technologia opracowana przez firmę opiera się na ponad 10-letnich badaniach, których wyniki zostały opublikowane w setkach recenzowanych czasopism naukowych przez jej kluczowych ekspertów, m.in.: dr. Justina Lane’a (CEO CulturePulse). Rozwiązania te umożliwiły nie tylko analizę reakcji w mediach społecznościowych i skuteczności kampanii reklamowych, ale także precyzyjne prognozowanie konfliktów w regionach takich jak Irlandia Północna, gdzie napięcia utrzymują się przez dekady, a nie jedynie przez godziny czy dni. Platforma ARES była z powodzeniem wykorzystywana przez takie instytucje jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) do analizy i modelowania warunków życia lokalnej ludności palestyńskiej w kontekście trwających napięć, a także przez Uniwersytet Cambridge oraz rząd Norwegii.

AI odpowiedzią na współczesne napięcia społeczne i gospodarcze

W coraz bardziej spolaryzowanym świecie jedno wydarzenie może wywołać kryzys społeczny i gospodarczy o katastrofalnych skutkach. Właśnie dlatego słowacko-amerykański startup CulturePulse, z centrum operacyjnym na Słowacji i USA, opracował ARES – innowacyjną platformę zdolną do przewidywania ludzkich zachowań i modelowania złożonych globalnych wydarzeń. Stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ARES pomaga lepiej zrozumieć społeczne i psychologiczne mechanizmy stojące za kryzysami, dostarczając decydentom narzędzi do przewidywania i zapobiegania konfliktom.

Dzięki zaawansowanym możliwościom ARES potrafi analizować ponad 200 języków, badać 93 czynniki psychologiczne, takie jak lęk czy lojalność, oraz dostarczać prognozy z niezwykłą precyzją, często w czasie rzeczywistym. Jednym z kluczowych atutów ARES jest zdolność do tworzenia realistycznych cyfrowych bliźniaków populacji, co pozwala na symulację i przewidywanie społecznych, gospodarczych i psychologicznych skutków polityk jeszcze przed ich wdrożeniem.

ARES nie ma na celu zastąpienia polityków, lecz dostarczenie im potężnego narzędzia wspierającego podejmowanie decyzji. Globalne wyzwania nie są jedynie kwestią techniczną – przede wszystkim dotyczą one ludzi – mówi Justin Lane, CEO CulturePulse. – Nasze narzędzie powstało z myślą o przekształceniu badań akademickich w konkretne rozwiązania, ARES reprezentuje zaawansowane podejście. Łącząc zaawansowaną analizę ludzkich zachowań z innowacyjnymi technologiami, CulturePulse wspiera dziś organizacje i rządy w dążeniu do bardziej stabilnego i połączonego świata, w którym sztuczna inteligencja pomaga zapobiegać kryzysom i poprawiać jakość życia społeczeństw – dodaje.

Wsparcie rządów i organizacji międzynarodowych

W ostatnim czasie w Palestynie, ARES został zlecony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do analizy i modelowania warunków życia lokalnej ludności w kontekście trwających napięć. Po dekadach nieudanych prób pokojowych ONZ postanowiła zbadać potencjał sztucznej inteligencji jako innowacyjnego narzędzia do promowania stabilności. Zespoły CulturePulse odwiedziły region i spotkały się z lokalnymi mieszkańcami, aby lepiej zrozumieć ich codzienną rzeczywistość, w tym wyzwania ekonomiczne, psychologiczne i społeczne. Ta przełomowa praca dostarczyła ONZ klarownego obrazu czynników emocjonalnych i gospodarczych wpływających na ludzkie zachowania, jednocześnie tworząc podstawy bardziej zrównoważonego podejścia do rozwiązywania długotrwałych konfliktów. ARES stworzył również cyfrowego bliźniaka społeczności palestyńskiej, umożliwiając modelowanie złożonych scenariuszy i testowanie skuteczności polityk przed ich wdrożeniem.

Kolejnym kluczowym obszarem badań dla CulturePulse była Irlandia Północna. Najpierw ARES przeprowadził symulację 40-letniego konfliktu, aby lepiej zrozumieć kluczowe czynniki motywujące strony sporu. Następnie platforma została wykorzystana do oceny wpływu decyzji politycznych i gospodarczych w czasie rzeczywistym. Na końcu ARES przewidział długoterminowe konsekwencje różnych scenariuszy, dostarczając decydentom jasnego obrazu społecznych i emocjonalnych skutków konfliktów.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Wiadomości

Smartlink Partners dołącza do akcjonariatu DistrictORG Inc, globalnego CampusuAI

Fundusz Smartlink Partners inwestuje w holding DistrictORG Inc., założony...

Monika Sypczuk obejmuje stanowisko CEO w firmie BIDads

Monika Sypczuk, doświadczona ekspertka w obszarze zarządzania złożonymi procesami...

Piotr Ruszowski przechodzi z Mondial Assistance do zarządów TUiR Allianz Polska i TU Allianz Życie

Piotr Ruszowski, obecnie dyrektor generalny Mondial Assistance, zostanie powołany...

Agnieszka Krupa nowym dyrektorem zarządzającym Allianz Partners Polska

Agnieszka Krupa zastąpi Piotra Ruszowskiego na stanowisku dyrektora zarządzającego...

ORLEN: rekordowy rok sprzedaży małego LNG

W 2024 roku Grupa ORLEN dostarczyła do klientów blisko...

Paweł Sobkiewicz dołącza do Rady Nadzorczej Medinice SA

Medinice SA, notowana na GPW spółka MedTech, ma nowego członka...

KRAM Investment zapowiada rozpoczęcie budowy trzech parków handlowych w 2025 r.

KRAM Investment planuje dynamiczną ekspansję na rynku nieruchomości komercyjnych...

Mateusz Ozór nowym dyrektorem zakładu produkcyjnego Henkel w Raciborzu

Od stycznia 2025 roku zakład produkcyjny detergentów Henkel Polska...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie