Boże Narodzenie na świecie

Boże Narodzenie na świecie

Działo się to w Wigilię

Boże Narodzenie na świecieŚwięta są obchodzone co roku na całym świecie. Zarówno chrześcijanie jak i coraz częściej ludzie spoza tej religii zbierają się w swoich udekorowanych domach, aby oddać się tradycji przekazywania sobie prezentów, wspólnego kolędowania oraz spędzania ze sobą czasu w świątecznej atmosferze. Jako osoba zaangażowana w usługi tłumaczeniowe mam styczność z wieloma kulturami. Podczas gdy zachodni świat często utożsamia czas świąt ze śpiewaniem kolęd, prezentami, Świętym Mikołajem i jego zaprzęgiem, choinką bożonarodzeniową oraz innymi znanymi nam elementami, są miejsca na świecie gdzie święta obchodzi się całkiem inaczej.

Australia

Tu w Australii nasze świętowanie narodzin Chrystusa wygląda bardzo podobnie jak w przypadku Stanów Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Obchodzenie świąt wiąże się u nas z obecnością tłuściutkiego mikołaja (znanego również jako Ojca Świąt) ubranego w czerwony strój i mającego gęstą białą brodę, choinki w każdym domu, pięknych dekoracji w galeriach handlowych oraz tradycyjnych świątecznych kolęd. Cieszymy również się “Kolędami przy świeczkach”, czyli koncertami podczas których ludzie zbierają się na wolnym powietrzu aby razem śpiewać tradycyjne pieśni oraz zapalać świeczki lub sztuczne światełka na podobieństwo świeczek. Przy okazji organizuje się wówczas zbiórki pieniędzy na kościół lub fundacje charytatywne pomagające dzieciom.

Możliwie jedyną główną różnicą między świętami Australii a USA i Wielkiej Brytanii jest fakt, iż w Australii święta przypadają na szczytowy moment lata. Nawet jeśli śpiewamy kolędy o białych świętach i śniegu, świąteczne dni spędzamy na plaży jedząc morskie potrawy.

Indie

Boże Narodzenie, ze względu na dawne powiązania z Wielką Brytanią, jest świętem państwowym. Pomimo że religię chrześcijańską wyznaje mniej niż 3% populacji jest to szeroko celebrowane święto. Podczas gdy chrześcijanie w Indiach dostrzegają religijną stronę świąt, dla reszty jest to zwykle świeckie wydarzenie znane jako bada din – Wielki Dzień, które poprzez odbywanie zakupów oraz wpływ ikonografii zachodu traci niemalże całkowicie swoje religijne znaczenie.

Chiny

Większość populacji chin nie jest ani chrześcijanami ani nie wiąże się zbytnio z zachodem, stąd też Boże Narodzenie nie jest oficjalnym świętem. Jednak na obszarach tego kraju które są silnie powiązane z zachodem, na przykład w Hong Kongu, Boże Narodzenie jest już oficjalnym świętem. Jednakże to święto przez wielu jest coraz częściej obchodzone jako świeckie (jako religijne również – w domowym zaciszu chrześcijan). Sposób świętowania w Chinach naśladuje zachodnie tradycje takie jak rozdawanie prezentów i wysyłanie sobie kartek. Bardziej jednak liczy się zachwycanie się zachodnią kulturą niż samo świętowanie.

Meksyk

W Meksyku rozwinięto własne tradycje bożonarodzeniowe aby pasowały one pod ich własne założenia kościoła rzymskokatolickiego. Podczas dziewięciodniowego okresu sąsiedzi przemierzają domy w okolicy aby w ten sposób upamiętnić wędrówkę Józefa, Maryi i ich nienarodzonego Jezusa w poszukiwaniu schronienia. Sąsiedzi często są zapraszani do środka jako specjalni goście, oraz pomagają rozłupać tradycyjną piñatę wypełnioną słodyczami. Pomimo że rozdawanie prezentów jest szeroko rozpowszechnione w Meksyku, Boże Narodzenie zachowuje tam swój religijny charakter bardziej niż w przypadku ich północnych sąsiadów ze Stanów Zjednoczonych.

Japonia

W Japonii Boże Narodzenie jest na tyle zakorzenione, że istnieją tam odrębne tradycje, nawet pomimo że nie jest to oficjalne święto państwowe. Oprócz rozdawania sobie prezentów oraz wysyłania kartek, Japończycy często pieką tradycyjne ciasta, w tym ciasto biszkoptowe polane kremem i udekorowane truskawkami które jest zjadane w dzień świąt.