Brexit pogrąża funta

Roman Ziruk, analityk Ebury
Roman Ziruk, analityk Ebury

Wtorek przyniósł chwilową poprawę nastrojów względem brytyjskiej waluty. Dziś jednak waluta znowu traci. Co stoi za tymi zmianami?

Po dwóch tygodniach spadków, wczoraj w ciągu dnia brytyjska waluta doświadczyła umocnienia. Było to po tym, jak rynek obeszła wiadomość, że brytyjscy posłowie będą mogli zagłosować nad drugim referendum ws. Brexitu. Euforia nie trwała jednak długo. Theresa May warunkuje głosowanie akceptacją jej umowy z UE, a na to nie ma zbyt wielkich szans. Coraz więcej Torysów, nawet tych popierających umowę May w ostatnim głosowaniu, obecnie sugeruje, że zagłosuje przeciwko porozumieniu.

Z kolei polski złoty nadal pozostaje dość stabilny. Po wczorajszych niezłych danych z krajowego rynku pracy, dziś nadeszły minimalnie wyższe od i tak wysokich oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w kwietniu. Ostatnie odczyty wskazują na to, że polska gospodarka weszła w drugi kwartał z przytupem, jednak istotnie nie wpływają na zachowanie polskiego złotego.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN we wtorek wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,30-4,31. Para EUR/USD wczoraj zakończyła dzień lekkim osłabieniem. Wspólnej europejskiej walucie nie pomogła poprawa nastrojów w strefie euro odzwierciedlona we wzroście indeksu zaufania konsumentów w maju. Indeks w relacji do poprzedniego miesiąca podskoczył o 0,8 punktów do poziomu -6,5, pokazując pewną poprawę.

Dzisiejsze poranne przemówienie prezesa EBC również przeszło bez większego echa, nie zawierało bowiem istotniejszych sugestii względem perspektyw polityki monetarnej banku centralnego.

GBP

Kurs GBP/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,89-4,92. Dzisiejsze dane o inflacji w Wielkiej Brytanii pokazały niższą dynamikę od oczekiwań. Inflacja CPI wprawdzie nieco wzrosła, jednak indeks bazowy pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca. Wpływ publikacji na rynek był dość niewielki. Niższa inflacja wprawdzie oznacza nieco niższe perspektywy podwyżek stóp ze strony Banku Anglii, jednak inwestorzy są zdania, że Bank raczej nie będzie podejmował decyzji w kontekście stóp przed rozwiązaniem kwestii Brexitu, a to może odwlekać się w czasie.

USD

Kurs USD/PLN we wtorek wzrósł o 0,3%, wahając się w widełkach 3,85-3,87. Amerykańska waluta zakończyła wczorajszy dzień lekkim umocnieniem w relacji do głównych walut. Początek tygodnia nie przyniósł zbyt wielu istotnych informacji z USA, dziś jednak warto zwrócić uwagę na wieczorną publikację „minutek” z ostatniego posiedzenia FOMC. Będzie ona istotna z uwagi na dość dużą różnicę między neutralną retoryką decydentów, a rynkiem, spodziewającym się obniżek stóp procentowych. Kontrakty fed fund futures sugerują, że wyceniane prawdopodobieństwo obniżki stóp przed końcem roku wynosi blisko 70%. Prędzej czy później retoryka decydentów i oczekiwania rynku powinny zacząć zbiegać się do jednego punktu: zachowanie amerykańskiej waluty w istotnym stopniu będzie zależne od tego, gdzie znajdzie się ów punkt.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

  • 16:00 – przemawia John Williams z FOMC
  • 16:10 – przemawia Raphael Bostic z FOMC
  • 20:00 – „minutki” z ostatniego spotkania FOMC

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska