Ceny w Polsce. Japonia z ujemnymi stopami

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

GUS podał, że ceny w październiku rosły najwolniej od maja tego roku. Indeks sprzedaży detalicznej na wyspach poniżej oczekiwań. Japończycy wciąż z ujemnymi stopami procentowymi.

Inflacja w Polsce nie rośnie

Część analityków bała się, że nie podnoszenie stóp może spowodować wzrost inflacji. Spowolnienie gospodarcze w Europie okazało się jednak przeciwdziałać równie skutecznie. Dzisiaj GUS podał, że ceny wzrastają o 1,7% w skali roku. Dla przypomnienia cel inflacyjny wynosi 2,5% i ma 1% “tolerancji”. Ceny zatem są pod kontrolą i na pożądanym poziomie. Warto zwrócić uwagę, że pomimo wzrostu cen ropy inflacja wcale nie wzrosła tak wyraźnie. Oznacza to, że prognozy o niepodnoszeniu stóp procentowych w Polsce w następnych kwartałach są jak najbardziej zasadne. Im bliżej będziemy podwyżek stóp tym mocniejszy będzie złoty.

Słabsze dane z Wielkiej Brytanii

Indeks sprzedaży detalicznej wg. CBI wyniósł zaledwie 5pkt to wyraźnie gorzej niż spodziewane 20 punktów. Funt i tak jest obecnie blisko październikowych minimów, ale im więcej słabszych danych się pojawia tym większa szansa, że się z nich nie odbije za szybko. Powodem jest niepokój inwestorów w sprawie negocjacji Brexitowych, które pomimo tego, że do marca powinny się zakończyć co chwila się blokują. Z drugiej strony nie brakuje opinii, że jeżeli tylko Brytyjczycy osiągną porozumienie funt powinien przekroczyć psychologiczną barierę 5 zł.

Japonia wciąż z ujemnymi stopami procentowymi

Bank Japonii wciąż utrzymuje stopy procentowe na poziomie -0,1%. W rezultacie różnica pomiędzy oprocentowanie w USA a Japonii nie uległa zmniejszeniu. Efektem tej rozbieżności jest większe zainteresowanie inwestorów dolarem, w którym pojawiają się lepsze stopy zwrotu. To właśnie dlatego od dołka z pierwszego kwartału tego roku dolar umocnił się względem jena o imponujące kilkanaście procent.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:15 – USA – raport ADP z rynku pracy,
  • 13:30 – Kanada – miesięczne PKB,
  • 14:34 – USA – indeks Chicago PMI.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl