Dalsze spadki rentowności obligacji skarbowych

Business diagram on financial report with coins

Na krajowym rynku stopy procentowej środowa sesja przyniosła ciekawe zmiany notowań. Rentowności obligacji skarbowych ostatecznie spadły wspierane zarówno informacjami lokalnymi jak i napływającymi z globalnej gospodarki. Na świecie impulsem, który zachęcił inwestorów do kupowania obligacji była publikacja słabszych od oczekiwań danych makroekonomicznych w USA (zamówienia na dobra trwałe). Z kolei w kraju cały czas rynek pozostawał pod wpływem niskiej podaży papierów skarbowych w IV kw. 2017 r., a ponadto Ministerstwo Finansów zadecydowało o ograniczeniu podaży na czwartkowej aukcji. W efekcie w środę na wartości jeszcze mocniej zyskały i tak już drogie krótkoterminowe papiery.

W ostatnich dniach pojawił się też nowy czynnik w postaci aprecjacji złotego, która może korzystnie wpływać na wyceny papierów skarbowych. Potencjalna dalsza aprecjacja złotego łagodziłaby efekt mocniejszych danych makroekonomicznych i zmuszała członków RPP do bardziej umiarkowanych wypowiedzi. W naturalny sposób zmniejszałaby to też pole do rozważanych podwyżek stóp procentowych w 2018 r. Póki co, zmiany na rynku walutowym są jednak zbyt małe, aby silniej wpływać na decyzje w zakresie polityki pieniężnej prowadzonej przez NBP.

Podczas czwartkowej sesji najważniejszym wydarzeniem będzie regularna aukcja obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów emitować będzie obligacje serii OK0720, WZ1122, PS0123, DS0727 i WZ0528 o łącznej wartości 4,0 mld PLN. MF powinno wyemitować papiery za 4 mld PLN (wcześniej podawane były widełki 4-8 mld PLN). Spodziewać się można, że wartość emisji WZ wyniesie 2,0 mld PLN, a OK 0,5 mld PLN, PS 1,0 mld PLN i DS 0,5 mld PLN. Rentowność OK0720 powinna zostać ustalona w pobliżu 1,84%, PS0123 na poziomie 2,75%, DS0727 blisko 3,40%. Z kolei cena WZ1122 powinna być bliska 98,95 PLN, a WZ0528 94,65 PLN. 

Popyt na obligacje skarbowe wspierać będą: wciąż niskie oczekiwania inflacyjne na świecie i brak wpływu rosnącej presji płacowej na inflację (korzystne czynniki dla papierów o stałym kuponie), niższe ryzyko związane ze stanem finansów sektora publicznego i bardzo korzystna sytuacja na rynku pierwotnym. Z drugiej strony negatywny wpływ będą miały: rosnące ryzyko szybszych podwyżek stóp procentowych w Polsce w 2018 r. (czynnik korzystny dla papierów serii WZ), zbliżająca się zmiana polityki monetarnej w strefie euro, a także rosnące w ostatnim czasie oczekiwania na kolejne podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Biorąc pod uwagę wyceny rynkowe, to raczej kwestią czasu pozostaje wzrost rentowności na krótkim końcu krzywej o nawet 30 pb. w okolice 1,90%. Będzie to przede wszystkim efekt wzrostu podaży SPW na początku 2018 r. Pytanie tylko, kiedy ten czynnik zacznie wpływać na rynek, w tym roku, czy może dopiero w I kw. 2018 r. Z drugiej strony na dłuższym końcu krzywej dochodowości notowania mogą pozostawać względnie stabilne. Powodować to może lekkie płaszczenie się krzywej dochodowości w średnim terminie.W centrum uwagi aukcja MF

Autor: Mirosław Budzicki, PKO Bank Polski