Debiuty giełdowe na rynkach europejskich

0

Jak wynika z najnowszego kwartalnego raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC, w okresie od lipca do września 2013 roku na rynkach europejskich odnotowano 52 IPO o łącznej wartości 3 mld euro, co stanowi poziom ponad ośmiokrotnie wyższy niż w trzecim kwartale 2012 roku. Warto podkreślić, że coraz więcej debiutów ma miejsce w wyniku ofert przeprowadzanych przez spółki średniej wielkości, co wskazuje na trwałe ożywienie na rynku pierwotnym w Europie.

W wyniku poprawy sytuacji na rynkach europejskich należy oczekiwać, że czwarty kwartał będzie cechował się dalszym wzrostem liczby spółek decydujących się na IPO. Już na początku października odnotowano debiut spółki Royal Mail, której oferta będzie najprawdopodobniej największym IPO w Europie w całym 2013 roku. Eksperci PwC odnotowują również, że wiele spółek, które w ciągu ostatnich trzech lat odłożyły decyzję o debiucie giełdowym ze względu na niekorzystną sytuację rynkową, obecnie powraca do planów przeprowadzenia IPO. Lepsze perspektywy wynikają ze stosunkowo wysokich wycen rynkowych oraz z korzystnych zmian cen akcji po debiucie w przypadku znacznej części spółek.

Spółki z portfeli funduszy private equity w dalszym ciągu odpowiadały za znaczną część aktywności na rynku pierwszych ofert publicznych – przeprowadziły one dwa z pięciu największych IPO o łącznej wartości 1 mld euro. Od początku roku tego typu transakcje stanowiły ponad połowę wszystkich ofert w Europie. Eksperci PwC oczekują, że w najbliższej przyszłości spółki z portfeli funduszy będą w dalszym ciągu stanowić znaczną część rynku IPO.

Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, powiedział:
„Po ogromnych zawirowaniach na europejskim rynku IPO w ostatnich latach, perspektywy jego rozwoju w czwartym kwartale 2013 roku rysują się bardzo optymistycznie. Lista planowanych w najbliższych miesiącach ofert zapowiada się bardzo ciekawie. Dużą część wszystkich ofert stanowią IPO spółek należących do funduszy private equity, przy czym ich potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany.

Czytaj również:  Berlin, Kopenhaga, Frankfurt najatrakcyjniejszymi lokalizacjami dla inwestorów

Ponadto w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wzrost indeksów na giełdach w Europie przy jednoczesnym ustabilizowaniu się indeksu zmienności rynkowej na poziomie sprzed kryzysu. Jest to szansa na wzrost aktywności na rynku IPO nie tylko w ostatnim kwartale bieżącego roku, ale również w roku 2014. Rynki wydają się być bardziej odporne na niekorzystne czynniki, które wcześniej powodowały, że liczne oferty były zawieszane”.

Pomimo tego, że łączna wartość IPO była niższa niż w trzecim kwartale 2011 roku, kiedy to odnotowano trzy duże oferty w Hiszpanii i Polsce (Jastrzębska Spółka Węglowa), w minionym kwartale odnotowano więcej ofert o wartości powyżej 250 mln euro.

W trzecim kwartale bieżącego roku dominowała giełda w Londynie – odnotowano tam ponad połowę łącznej wartości wszystkich ofert (1,7 mld euro). Pozostałe giełdy charakteryzujące się dużą aktywnością to Frankfurt (dwie oferty o łącznej wartości 500 mln euro), Oslo (oferty o łącznej wartości 409 mln euro) oraz giełda w Irlandii (jedna oferta o wartości 310 mln euro).