Demokraci z USA walczą o swoje, czyli amerykański shutdown

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Shutdown w USA tym razem nie groźny dla rynków. Bardzo blisko zawiązania koalicji CDU Angeli Merkel z SPD. Martwi niski poziom poparcia dla takiego ruchu w samej Partii Martina Schulza. To może zwiastować kłopoty w późniejszych pracach nad ustawami. Tydzień pod znakiem posiedzenia EBC. Mario Draghi ma wszystkie karty w ręku by ostudzić zapał inwestorów. Mocne euro jest dużym problemem EBC by realizować swoje cele. Brak danych z Polski w tym tygodniu.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 22.11.2017-22.01.2018

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,1418 3,5210 3,3930 4,6523
Maksimum 4,2230 3,6250 3,5913 4,8200

 

Kurs EUR/PLN

euro 22Bez wątpienia na EUR/PLN wkroczyliśmy w fazę konsolidacji. Przez ostatni tydzień nie zobaczyliśmy żadnych większych ruchów a szerokość wahań mieściła się raptem w dwóch groszach. Kurs ustabilizował się wokół granicy 4,17. A trzeba dodać, że na rynkach światowych się działo. Szczególnie na głównej parze inwestorzy nie mogli się zdecydować w którą stronę kurs może podążyć stąd chaotyczne ruchy po prawie 50 pipsów w jedną i drugą stronę. Co istotne dla złotego dolar amerykański nadal nie odzyskał mocy dla tego o większej przecenie na krajowej walucie nie mogło być mowy. Do tego mamy kolejny argument za tym by wstrzymać się w zajmowanie długiej pozycji na amerykańskiej walucie. Od wczoraj trwa blokada administracji rządowej czyli tzw shutdown w USA. Stało się tak po głosowaniu w Senacie, który nie przyjął tymczasowego budżetu. Można się tego było spodziewać skoro do wygrania głosowania Republikanom były potrzebne głosy Demokratów. A Ci z kolei mają szansę by coś ugrać. Dzisiaj na godzinę 18 zaplanowano kolejne głosowanie nad finansowaniem instytucji rządowych tymczasowo do 8 lutego. Można powiedzieć, że większej reakcji na rynkach nie było ale na pewno inwestorzy nie będą obecnie zainteresowani kupnem dolara. Tyle tylko, że w tym tygodniu mamy jeszcze posiedzenie EBC. Wysoki kurs euro mógł zaniepokoić Mario Draghiego. Jeśli więc zainterweniuje on słownie podczas konferencji w złotówkę może to uderzyć rykoszetem i kilka groszy stracić. Oporem póki co pozostaje linia trendu spadkowego.

Kurs CHF/PLN

frank 22Jeśli chodzi o CHF/PLn to również mamy do czynienia z konsolidacją. Na wykresie można się pokusić o wyrysowanie formacji trójkąta a więc w niedługim czasie może dojść do wybicia. Trudno wyrokować w, którą stronę może dojść do wybicia. Z jednej strony mamy doniesienia z Niemiec o przybliżeniu stanowisk CDU i SPD a co za tym idzie utworzeniu koalicji rządzącej. A więc odeszło by ryzyko ewentualnych ponownych wyborów. To z kolei mogłoby skutkować ruchem EUR/CHF w górę a w efekcie spadkiem CHF/PLN. Raczej nie groźny jest też government shutdown w USA. Obie strony od początku zakładają dogadanie się a tym samym czarny scenariusz z 2013 roku jest daleki. Jedynym zagrożeniem w tym tygodniu dla realizacji scenariusza spadkowego na CHF/PLN jest posiedzenie EBC. Jeśli Mario Draghi wskaże na zbyt silne euro i użyje gry słów by je osłabić możemy zobaczyć ruch spadkowy na parze EUR/CHF. Co za tym idzie mocniejszy frank przełoży się na wzrosty CHF/PLN. Oporem będzie linia trendu spadkowego.

Kurs USD/PLN

dolar 22Mimo sporych zawirowań na głównej parze walutowej świata USD/PLN zachowuje się bardzo stabilnie. Kurs jest blisko ostatnich minimów w okolicach 3,40. Podczas weekendu doszło do zatrzymania finansowania części administracji rządowych w USA. Teoretycznie powinno to osłabić dość mocno dolara gdyż wydarzenia te nie poprawiają sentymentu na rynkach. Tyle tylko, że tym razem zarówno Republikanie jak i Demokraci od początku mówili, że scenariusz z 2013 nie grozi i wyrazili chęć szybkiego porozumienia. Demokraci chcą ugrać swój postulat w sprawie uchodźców i jeśli tak się stanie to zagłosują za przedłużeniem finansowania. Tym razem więc rynki były dość spokojne na prowadzoną tzw grę polityczną. Jest spore ryzyko jednak, że USD/PLN podąży w tym tygodniu na północ. Kluczowa w tej kwestii będzie czwartkowa konferencja Mario Draghiego po posiedzeniu EBC. Prezes będzie chciał ostudzić nastroje inwestorów grających na zwyżki euro. Silna waluta poprzez ceny dóbr i usług importowanych, źle wpływa na presję cenową. A kwestie inflacyjne są w tej chwili najważniejsze dla EBC by w przyszłości wyjść z programu QE. Jeśli szef EBC osłabi euro, główna para podąży na południe. Dla USD/PLN będzie to skutkowało ruchem na północ w okolice pierwszego oporu w okolicach 3,43.  Trzeba również wspomnieć o rekordowych pozycjach spekulacyjnych inwestorów grających na wzrosty euro w relacji do dolara. Jeśli więc dojdzie do nagłego osłabienia wspólnej waluty pozycje te mogą być szybko redukowane i tym samym spadki na EUR/USD mogą być gwałtowne. W efekcie USD/PLN może szybko wrócić w okolice nawet 3,50.

Kurs GBP/PLN

funt 22GBP/PLN testuje obecnie linię trendu spadkowego. A więc można powiedzieć, że doszło do lekkiego odreagowania ostatnich spadków. Tym samym ostatnie minimum na poziomie 4,65 pozostaje kluczowym wsparciem. Póki co nic nie szkodzi brytyjskiej walucie tym samym może nieco mozolnie odrabiać straty. Nie ma żadnych informacji o Brexicie i kolejnej fazie negocjacji. Owszem mieliśmy bardzo słabe dane o sprzedaży detalicznej ale też rynek zbytnio się nimi nie przejął. A to dlatego, że poprzedni miesiąc wypadł bardzo dobrze więc również oczekiwania na grudzień nie były zbyt wygórowane. W tym tygodniu przy braku danych z rodzimej gospodarki wiele zależy od szerokiego rynku. Jeśli posiedzenie EBC faktycznie przyniesie osłabienie euro może to odbić się rykoszetem dla złotego. I wtedy złotówka straci nieco również do funta. Jeśli tak się stanie to kolejnym opór to dopiero 4,80 czyli ostatnie maksimum.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl