Długie, gorące lato dla rynków

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro
Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro

TRAGICZNY Q2: Dziś kończy się drugi kwartał i pierwsze półrocze 2022. Były one fatalne dla inwestorów, którzy nie mieli gdzie się schować, a rynki pogrążyły się w bessie. Napędzane były przez podwójne uderzenie wysokiej i długotrwałej inflacji oraz agresywnych działań banków centralnych, a następnie przez rosnące obawy przed recesją. Amerykańskie i globalne akcje spadły w II kwartale o ponad 15 proc., a bitcoin o ponad połowę. Spadły zarówno obligacje, jak i towary. Wśród największych rynków jedynie Chiny odnotowały wzrost, wśród klas aktywów dolar amerykański.

NIECO LEPSZY Q3: Wyścig pomiędzy szczytem inflacji a recesją jest kluczowy dla rynków i zapewni długie, gorące lato. Inflacja w USA powinna osiągnąć szczyt i pozwolić FED’owi na spowolnienie tempa podwyżek, zanim recesja stanie się nieunikniona. EBC stoi przed jeszcze trudniejszym zadaniem podniesienia stóp procentowych przy wysokich i długotrwałych cenach ropy naftowej i trwającym konflikcie w Ukrainie. Nadzieje na wzrost gospodarczy przenoszą się do Azji, a otwierające się na nowo Chiny coraz mocniej zakotwiczają globalną gospodarkę i pozwalają uniknąć kolejnej blokady. Jakby tego było mało, trzeci kwartał zazwyczaj jest najsłabszy dla rynków, ale to nie jest standardowy rok.

PERSPEKTYWA: W III kwartale widzimy, że zmienny rynek osiąga dno. Wiele zostało już wycenione, a wyceny jeszcze spadły. Jesteśmy blisko szczytu inflacji, warunki finansowe są znacznie zaostrzone, a gospodarki spowalniają. Recesja nie jest ani nieunikniona, ani globalna, ani prawdopodobnie duża. Jednak ryzyko pozostaje wysokie, ponieważ inflacja nie osiągnęła jeszcze wyraźnego szczytu, a zyski wcale nie spadły. Spodziewamy się nieuniknionego wzrostu, ale bronimy się przed ryzykiem. Rynki hossy są budowane na ramionach rynków bessy i zazwyczaj są czterokrotnie dłuższe. W drugiej połowie roku widzimy ożywieni e na kształt litery U. Skupiamy się na spółkach defensywnych, od opieki zdrowotnej po wysokie dywidendy i na rynkach od Wielkiej Brytanii po Chiny. Długie, gorące lato dla rynków Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro