ECB zwiększy skup obligacji

Europejski Bank Centralny

Zgodnie z zapowiedziami Benoita Coeure, członka zarządu EBC, frankfurcka instytucja planuje w najbliższym czasie zwiększyć skalę skupu obligacji państw strefy euro. „Jesteśmy świadomi sezonowych zmian na rynku obligacji w postaci spadku aktywności przypadającego na okres od połowy lipca do sierpnia (…). Jeżeli będzie trzeba, to wzmożone zakupy zrównoważymy potem we wrześniu, kiedy płynność na rynku znów się poprawi” – powiedział Coeure w czasie przemówienia wygłoszonego wczoraj w Londynie.

Wiadomość o planowanym przez ECB zwiększeniu poziomu zakupów w maju i czerwcu, w istotny sposób wpłynęła na sytuację panującą na europejskich parkietach. W efekcie wczorajsza sesja zakończyła się znaczącymi wzrostami większości głównych indeksów, wśród których na pierwsze miejsce wysunął grecki Athex Composite z wynikiem +3.56%.

W ciągu dnia uwagę inwestorów znad Wisły przyciągną informacje o dynamice produkcji przemysłowej (prognoza 6% r/r) oraz sprzedaży detalicznej (prognoza 1.1% r/r) w Polsce. Istotny wpływ na przebieg dzisiejszej sesji może mieć także popołudniowa publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

saxo bank