Erdogan zwycięża wybory w Turcji. OPEC ogranicza wydobycia ropy

0

W Turcji Erdogan wygrywa zarówno wybory prezydenckie i parlamentarne. Na posiedzeniu OPEC doszło do podwyżki wydobycia ropy naftowej. Dane z Niemiec bez wpływu na euro.

Erdogan zwycięża

Zgodnie z oczekiwaniami analityków wybory w Turcji zwycięża Recep Erdogan i jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju startująca w koalicji z Nacjonalistyczną Partią Działania. Zarówno prezydent jak i jego partia otrzymały nieznacznie powyżej 50%. Dzięki temu nie będzie potrzeby drugiej tury. Są to o tyle ważne wybory, że zmieniono system na prezydencki. W rezultacie zlikwidowano rolę premiera a funkcję tą będzie pełnił prezydent. Oznacza to, że jeszcze więcej władzy trafia w jedne ręce. Co ciekawe wbrew wcześniejszym podejrzeniom nie było masowych protestów związanych z manipulacjom wyborami. Jak zareagowały rynki? W piątek lira turecka kosztowała około 79 groszy. Dzisiaj rano są to już okolice 81 groszy. Oznacza to, że inwestorzy obawiali się braku rozstrzygnięcia i dalszej komplikacji sytuacji w kraju.

Konferencja OPEC

W piątek odbyło się posiedzenie państw kartelu OPEC. Zgodnie z oczekiwaniami pod naciskiem Rosji i Arabii Saudyjskiej doszło do podniesienia limitu wydobycia o milion baryłek. Jest to trochę ponad 1% światowego wydobycia. Jakie były powody zwiększenia produkcji? Po pierwsze sankcje amerykańskie względem Iranu powinny z czasem znacząco ograniczyć produkcję z tego kraju. Po drugie są obawy, że wraz ze wzrostem gospodarczym pojawi się deficyt surowca na rynku. Wzrost wydobycia zgodnie z oczekiwaniami spowodował spadki cen surowca na rynku.

Neutralne dane z Niemiec

O godzinie 10:00 poznaliśmy ważny odczyt z Niemiec. Indeks instytutu IFO zgodnie z oczekiwaniami nieznacznie spadł i osiągnął 101,8 pkt. Pokazuje on nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Dlaczego te dane są ważne dla euro? Niemcy są największą gospodarką strefy euro i jeżeli ta lokomotywa się zatrzyma to znowu będziemy widać inwestorów przenoszących swoje pieniądze w inne regiony świata. Taki ruch byłby kolejnym negatywnym sygnałem dla europejskiej waluty.

Czytaj również:  Auta elektryczne w Polsce: bardzo dobry I kwartał. Lider w CEE

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 16:00 – USA – sprzedaż nowych domów,
  • 16:30 – USA – indeks Dallas FED dla przemysłu.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl