EY: firmy czeka era zwiększonych kontroli podatkowych

Kontrola celno skarbowa fot KAS
fot. KAS

Wyniki globalnego badania – EY Tax Risk and Controversy Survey – wskazują, że 95% ankietowanych firm działających w niemal 50 krajach na świecie w tym momencie prowadzi przynajmniej jeden spór podatkowy. To jednak dopiero początek, gdyż liczba kontroli na przestrzeni kolejnych dwóch lat może wzrosnąć o ponad 1/3. W efekcie liderzy odpowiedzialni za sprawy podatkowe w aż 51% firm przygotowują się na intensyfikację działań organów administracji publicznej. Największe obawy budzą międzynarodowe reformy podatkowe – w szczególności w obszarze cen transferowych – na które wskazało 63% ankietowanych.

Wyniki badania EY Tax Risk and Controversy Survey jednoznacznie wskazują, że jeżeli chodzi o ryzyka podatkowe firmy wchodzą w zupełnie nową erę, która będzie stała pod znakiem intensyfikacji kontroli. Już w tym momencie 95% ankietowanych organizacji prowadzi spór podatkowy w przynajmniej jednej z jurysdykcji, w której są obecne, a wartość ponad połowy z nich (52%) przekracza 1 milion dolarów.

Ten trend będzie miał jednak wyłącznie tendencję wzrostową. Analiza EY wskazuje, że na przestrzeni kolejnych dwóch lat liczba kontroli podatkowych zwiększy się o ponad 1/3. Sprawia to, że aż 51% osób odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za kwestie podatkowe przygotowuje się na intensyfikację działań ze strony organów administracji publicznej. Działania związane z egzekwowaniem podatków były najczęściej wskazywaną obawą (35%) przez ankietowanych liderów obszarów podatkowych w firmach.

Pandemia koronawirusa początkowo zmieniła priorytety organów podatkowych. Wstrzymane działania wracają jednak obecnie ze zdwojoną siłą. Temu procesowi sprzyja rosnąca digitalizacja procesów podatkowych, po części wymuszonych przez zmiany regulacyjne. W efekcie organy administracji publicznej nie tylko zbierają od przedsiębiorstw coraz więcej danych, ale również znacznie lepiej je analizują. Przed firmami okres nie tylko wzmożonych, ale również znacznie bardziej celowanych kontroli, na które należy przygotować się z wyprzedzeniem – mówi Michał Goj, Partner w Zespole Postępowań Podatkowych i Sądowych w Dziale Doradztwa Podatkowego, EY Polska.

Międzynarodowe regulacje budzą obawy
Szczególne obawy wśród osób odpowiadających w organizacjach za kwestie podatkowe budzą potencjalne działania organów administracji publicznej w obszarze międzynarodowych regulacji. W tej kategorii dominuje obszar cen transferowych, na który wskazało 63% ankietowych. Równocześnie aż 55% firm wskazuje że rozwiązania takie jak BEPS 2.0 zwiększy obciążenia podatkowe, a 45% uważa że wpłynie na prawdopodobieństwo przeprowadzenia kontroli.

W efekcie firmy znacznie większą uwagę przykładają do zarządzania swoimi działaniami w obszarze podatków na poziomie międzynarodowym. Niemal połowa (44%) ankietowanych organizacji centralizuje aspekty związane ze sporami podatkowymi, a jedynie 3% pozostawia większość z nich na poziomie wyłącznie lokalnych zespołów.

Równoczesny wzrost ryzyk podatkowych – zarówno na poziomie lokalnym jak i międzynarodowym – sprawia, że organizacje zaczynają czynić coraz bardziej zdecydowane ruchy w zwiększaniu swojej ochrony. Wyniki badania wskazują, że 38% przedsiębiorstw mianowało już osobę odpowiadającą za obszar postępowań podatkowych. Równocześnie aż 80% ankietowanych uważa, że takie działanie przyniosłoby znaczącą wartość dla ich organizacji.

O badaniu
W ramach badaniach EY – Tax Risk and Controversy Survey – zebrano opinię 2 127 liderów odpowiedzialnych w organizacjach za kwestie prawne i podatkowe. Działają oni na obszarze 47 krajów i 20 sektorów gospodarki. Badanie zostało zrealizowane w czwartym kwartale 2022 roku.