Famed Żywiec podsumowuje 2018 rok

Marek Suczyk - , wiceprezes Famed Żywiec
Marek Suczyk - , wiceprezes Famed Żywiec

W 2018 roku dobry odbiór produktów żywieckiej marki przekłada się na dynamikę sprzedaży. W bieżącym roku spółka notuje wzrost przychodów o 25 proc., w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.              

Światowa premiera Famed Flare, stołu operacyjnego do obrazowania medycznego o rekordowo niskim parametrze przezierności (0,36 mm Al*), odbyła się w trakcie listopadowych targów Medica w Dusseldorfie. Uczestnicy światowego forum medycyny docenili opracowane w Żywcu rozwiązanie. Dzięki niemu została zmniejszona dawka promieniowania przekazywana podczas badania, co przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów i personelu, narażonych na negatywne skutki częstej ekspozycji na radiację rentgenowską. W Niemczech szczególną uwagę zwracano także na zastosowanie włókna węglowego w innych niż blat elementach stołu. Włókno węglowe charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, co jest nie bez znaczenia dla komfortu pracy chirurgów.

Marek Suczyk - , wiceprezes Famed Żywiec
Marek Suczyk – , wiceprezes Famed Żywiec

– Podczas jednego z najważniejszych spotkań medycznych chcieliśmy zaakcentować nasz potencjał, którego potwierdzeniem jest wprowadzanie, w Famed Flare, innowacji
o globalnej skali. Zainteresowanie naszymi rozwiązaniami i pozytywne opinie jednoznacznie potwierdzają, że udało się ten cel w pełni zrealizować. Cieszę się, że dzięki umiejętnemu odpowiadaniu na potrzeby każdego z rynków, na których funkcjonujemy, jesteśmy postrzegani jako wiarygodny partner, co przekłada się na efekt sprzedażowy. Szacujemy, że w 2018 roku sprzedaż naszych stołów operacyjnych przeznaczonych do obrazowania wzrosła trzykrotnie – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famedu.

Famed konsekwentnie rozwija działalność. Spółka w 2018 roku notuje wzrost przychodów o 25 proc., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. W ciągu minionych 12 miesięcy, podobnie jak w 2017 roku, jej krajowa sprzedaż (r/r) zwiększyła się o ponad 50 proc. Do osiągnięcia dobrych wyników na rynku krajowym przyczynia się sprzedaż urządzeń do obrazowania medycznego – Famed jest jednym z wiodących w Europie Środkowej i Wschodniej dystrybutorów GE Healthcare, amerykańskiego producenta ramion C. Nastąpił również 20 proc. wzrost sprzedaży realizowanej przez zagranicznych dystrybutorów marki. Po raz pierwszy od 2012, liczba łóżek szpitalnych dostarczonych odbiorcom przekroczyła liczbę stołów operacyjnych, które stanowiły dotychczas największy wolumen sprzedaży spółki.

W bieżącym roku Famed zwiększył liczbę sprzedanych egzemplarzy łóżek szpitalnych
o 254 proc.  Wśród nich hitem eksportowym z Żywca jest łóżko Nexo – stworzone z myślą m.in. oddziałach opieki długoterminowej oraz intensywnej opieki medycznej. Odbiorcy chętnie wybierają także łóżka NANO i Prodigy 3 (LE-13). Również w segmencie stołów operacyjnych spółka może pochwalić się rozwiązaniami docenianymi przez branżę. Obok tegorocznej premiery Famed Flare, w ubiegłym roku wprowadziła do oferty Hyperion, model o przełomowym udźwigu 500 kg, ułatwiający prowadzenie operacji bariatrycznych. W 2018 roku sprzedaż stołów bariatrycznych wzrosła niemal dwukrotnie. Sprzęt Famedu jest dystrybuowany w 90 państwach, w tym na tak wymagających rynkach jak Stany Zjednoczone czy Chiny.

– Rosnąca liczba zamówień i przychody są potwierdzeniem, że przyjęliśmy optymalną strategię rozwoju. Jej konsekwentna realizacja skutkuje umacnianiem naszej pozycji zarówno w Polsce, jak i za granicą. Symboliczny moment – większy wolumen sprzedanych łóżek szpitalnych – uwypukla skalę możliwości dalszego rozwoju spółki – podsumowuje Marek Suczyk.

* Każde urządzenie medyczne znajdujące się pomiędzy pacjentem, a aparatem rtg, stanowi barierę dla promieni rentgenowskich, której stopień określony jest parametrem przezierności, wyrażonym w milimetrach Aluminium (Al) tj. ekwiwalentem aluminium. Stół operacyjny z parametrem o wartości 0,36 stanowi dla ramienia C barierę w przenikalności odpowiadającą 0,36 mm blachy aluminium, według określonego standardu jej konstrukcji.